yaşam

Artıları ve Eksileri İle Moskova’da Yaşam

Moskova’da yaşam, birçok Rusya şehrine kıyasla oldukça cazibeli ve avantajlıdır.  Sovyet Birliği çöktüğünden beri Moskova, beklenmedik bir hızla gelişmeye başladı. Şuanda Moskova, Rusya’nın başkenti olmakla beraber, 15 milyondan fazla nüfusu ile modern bir metropol durumundadır.

Moskova’da Yaşamanın En Önemli Farkı Nedir?

Moskova’nın en sevilen özelliklerinden biri, şüphesiz ki hayatın 24 saat canlı kalmasıdır. Gece geç saatte ya da sabah çok erken bir saatte bile bir ihtiyacınız olduğunda mutlaka açık biryerler bulma olanağınız vardır. İstediğiniz saat istediğiniz ürünü satın alabilir, toplu taşıma ya da taksi bulabilir, etrafta insanlara rastlayabilirsiniz.

Moskova’da gece satın alınamayacak tek şey alkoldür. Dükkanlar gece saat 11:00 sonrası içki satışını sonlandırmaktadır.

İstenilen İlaca Ulaşma Kolaylığı

İlaçların çoğu Rusya’da reçetesiz satın alınabilmektedir. Antibiyotikle dahil olmak üzere, öncesinde bir doktora gitmeye gerek kalmadan ilaç satın almak kesinlikle sorun olmamaktadır. Bu durum da hem zaman problemi yaşayanlar için büyük avantaj oluşturmakta, hem de muayene parası ödemek zorunda kalınmadığı için tasarruf sağlamaktadır. Bu her ne kadar bazı açılardan avantaj olarak görülse de, bir çok açıdan da bir ülke halkı adına sakıncalı durumlar yaratmaktadır. Kendi kararlarıyla ve istediği dozda ve sıklıkta ilaç tedavisi gören halkın sayısı oldukça fazladır.

İş Hayatında Moskova

Akla gelen bir diğer önemli fark ise vergidi. Şehirde % 13 sabit gelir vergisi var. Kalifiye ve eğitimli eleman sıkıntısı nedeniyle vasıflı işçilerin maaşları oldukça yüksektir. Ancak iş hayatında iyi bir konumda olmak için Rusça konuşmanız gerekir.

Genel Olarak Şehrin İzlenimi ve Verdiği Etki Oldukça Pozitif

Şehrin inanılmaz bir enerjisi ve benzersiz bir dinamiği var. Dünyanın en büyük ve en gelişmiş şehirleri arasında. Ayrıca dünyanın yüz ölçüm olarak en büyük ülkesinin ticaret merkezi. Belediye, bir çok alanda ve devamlı olarak yenilikler ve düzenlemeler yapar. Devlet, gerçekten bu şehrin büyümesi, canlanması ve giderek daha da iyileşmesi için gerçekten çalışır. Bu nedenle Moskova’da hayat şartları da bazı açılardan oldukça keyiflidir.

Peki Moskova’nın Olumsuz Tarafları Da Var Mıdır? Varsa Nelerdir?

Her büyük şehir gibi tabi ki Moskova’nın da olumsuz tarafları bulunuyor. Çok fazla bürokrasi ve uyulması zor olabilecek kurallar var. Bu kurallar bazen, zor prosedürler içerebiliyor ve takip edilmesi de zorlayıcı olabiliyor. Hatta bazı işlemlerin belli sürelerde gerçekleşmemesi, devlet tarafından ceza kesilmesine sebep olabiliyor.

Bunun dışında ciddi görünen bir diğer sorun ise iş hayatındaki istikrarsızlık… Belli aralıklarla devlet politikalarındaki hatalar nedeniyle ülkede ciddi ekonomik krizler yaşanabiliyor. Bu da tabi ki şirketlere yansıyor. Şirketler sıkça daralma ile çalışan sayısını azaltma, politika değiştirme gibi insanların hayatını olumsuz etkileyecek kararlar alabiliyor.

Rusya’da yaşamak isteyen potansiyel göçmenlerin büyük bir çoğunluğu Moskova’yı tercih ediyor. Özellikle belli bir şehre ve belli bir iş nedeniyle taşınılmadığı sürece, istenilen ve hayali kurulan ilk şehir Moskova oluyor diyebiliriz. Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi şehrin eksi yanları olsa da, olumlu ve cazip yönleri de oldukça fazla ve bu şehri tercih edilebilir kılıyor. Tabi ki, eğer siz de bu ülkeye göçmenlik planları yapanlardansanız, gitme kararı almadan önce tüm detayları en baştan araştırmaktanızda fayda var diyebiliriz. Zira, hemen her ülkede olduğu gibi durumlar, kurallar ve kanunlar değişebilmektedir.

Başa dön tuşu