Rusya vize vatandaşlıkRus türk evliliği

Çocuğun Rusya,da Doğmasının Avantajları

Eşiniz Rus vatandaşıysa ve çocuk bekliyorsanız çocuğun Rusya’da doğmasının birçok avantajı olacaktır. Çocuğun Rusya’da doğmasının avantajları detayları aşağıda sıraladık ve yazılan tutarlarda küçük farklılıklar olabilir.

Rusya’da doğan çocuklar direk Rus vatandaşlığı alırlar ve Türk hemde Rus vatandaşı olması için Türkiye’de çok fazla uğrasa ve evrağa ihtiyacınız olmaz. Ancak Türkiye’de doğan ve Rus vatandaşlığı alınacak bebekler çok fazla uğraşın dışında noter çeviri konsolosluk derken hem çok fazla uğraş hemde ciddi paralar ödemek zorunda kalırsınız.

Çocuğun Rusya’da Doğmasının Avantajları

Çocuğunuz dünyaya geldiği hazırladığınız bazı evraklar ile çocuk 18,800 Ruble bizim paramızla yaklaşık 2 bin TL bu para çocuğa hoşgeldin hediyesi gibidir.

Rusya’da doğan ilk bebek için yaklaşık 483.000 Ruble Bugüne kıyasla ortalama 50 ile 53 bin TL arası para alırsınız. Ancak bu para çocuğun eğitimi veya yeni ev alma gibi durumlarda kullanılabilir ve alınan evde çocukta resmi olarak hak sahibi olmaktadır. Yani çocuk parası kadar evde resmi olarak hak sahibidir. Bunun dışında bu para çocuğun acil durumları içinde kullanılabilmektedir. İkinci ve sonrası çocuklar içinde Rusya’da ödeme yapılmaktadır ancak tutar ilk çocukta olduğu gibi yüksek değildir neredeyse dörtte biri kadardır. Not çocuk için verilen para sadece Rusya’da harcanabilmektedir.

Rusya’da doğan her çocuk için aylık belirli bir oranda ödeme yapılır. Eşiniz daha önce Rusya’da çalışıyorsa ödenecek tutar eşinizin aylık aldığı paranın %40 kadarıdır. Çalışma yoksa alacağınız tutar ortalama 700 ile 800 TL arasıdır. Bu ödemeler 1.5 Yıl süreyle yapılmaktadır.

Rusya’da doğan çocuklar özel okullar dışında eğitim için para ödemezler ayrıca farklı şehirler içinde ücretsiz okuyabilmektedirler. Burada küçük bir detay örneğin üniversite için küçük bir sınava girilir ve sınav sonucu ortalama veya üzeri puan almak gerekir.

Başa dön tuşu