Rusya gezilecek yerler

Moskova Gezilecek Yerler

Moskova gezilecek yerler hakkında hazırladığımız bu yazımızda şehrin görülmesi gereken en önemli yerlerini öğrenebilir ve detaylı bilgiler bulabilirsiniz. 12 milyonu aşan nüfusu ile çok büyük bir şehir olan Moskova Rusya’nın başkentidir ve tarihi açıdan dünyanın en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Tarihe tanıklık eden bu muhteşem şehir özellikle tarihi yapıları, hareketli günlük yaşamı ve özellikle bilim konusunda gösterdiği gelişim ile görülmesi gereken yerler listesin de her zaman üst sıralar da yer alan bir şehir olmuştur. Bu şehre gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerler arasında şunlar ön plana çıkmaktadır;

Moskova Gezilecek Yerlerin Başında Kızıl Meydan

Dünyanın en önemli ve en çok bilinen meydanlarından biridir. Özellikle sıra dışı yapıları ve muhteşem atmosferi dünyanın birçok yerinden insanın ilgisini çekmektedir. Lenin’in Anıt Mezarı, Aziz Vasil Katedrali ve Devlet Tarih Müzesi gibi birçok önemli yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda şehir de yapılan resmi ve dini törenlerin merkezi konumundadır. Bunun yanında konser veya farklı amaçlar ile yapılan gösteriler de mutlaka bu meydan da yapılır. Kışın kar manzarası ile insanları büyüler ve özellikle geceleri oluşturulan özel aydınlatmalar ile ortaya muhteşem görüntüler çıkmaktadır. Tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan bu meydan Moskova’da yaşayan kişilerin görmeleri gereken ilk yerlerden biridir.

kremlin sarayı moskova gezilecek yerler

Kremlin Sarayı

Kremlin Sarayı Moskova’nın tam da merkezinde yer alır ve bu meydanın ilk yapısı olarak bilinmektedir. Zaman içinde hem Moskova’nın hem de Rusya’nın simgesi haline gelen bu yapı halen dünyanın en önemli tarihi yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Sarayın çevresi 19 metre yükseklikte bir duvar ile çevrilidir ve 2250 metre uzunlukta olan bu duvarın giriş noktaları ile köşelerin de kuleler yer alır. İçinde birçok kilise ve katedral bulunur. Saraya halen Rusya devleti tarafından kullanılmaktadır. Ancak içinde yer alan bazı yapılar müze olarak da hizmet vermektedir.

moskova gezilecek yerler Aziz Vasil Katedrali

Aziz Vasil Katedrali

Şu an müze olarak hizmet vermekte olan Aziz Vasil Katedrali 16ncı ve 17nci yüzyıldan kalma birçok önemli esere ev sahipliği yapmaktadır. Çok farklı bir mimariye sahip olan bu yapı dünyanın da en çok bilinen yapılarından biridir. Yapımına 1555 yılında başlanan bu yapı 1561 yılında ibadete açılmıştır. Şehre gelen kişilerin dikkatlerini mutlaka çeken bu yapı artık hem Rusya hem de Moskova ile özdeşleşmiş en önemli yapıların başında gelmektedir. Yapı ile ilgili birçok efsane dolaşmaktadır. Bunlardan en çok bilineni ise bir zaferden sonra bu anıtı yaptırmak isteyen korkunç İvan’ın sırf aynı yapıyı başka bir yerde yapamasın diye mimar Barma’nın gözlerini kör ettirdiğidir.

Bolşoy Tiyatrosu moskova gezilecek yeler

Bolşoy Tiyatrosu

Moskova’nın en çok bilinen yapılarından biri de Bolşoy Tiyatrosudur. Bu yapı şehrin en önemli tiyatro ve bale gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda ülke de kullanılan 100 rublelik banknotların üzerinde de bu yapının resmi yer almaktadır. 1776 yılında Pyotr Urusov ve Michael Maddox tarafından kurulmuştur. Farklı yerlerden şehre gelen kişilerin mutlaka görmeleri ve ziyaret etmeleri önerilen yerlerden biridir.

Gorky Park moskova gezilecek yerler

Gorky Park

Gorky Park Moskova da insanların boş zamanlarını değerlendirmek için akıllarına gelen ilk yerlerden biridir. Geniş bir alan yayılan bu park içinde insanların zamanlarının keyifli bir şekilde değerlendirebilmeleri için birçok sosyal alan yer almaktadır. Aynı zamanda konser veya benzeri etkinliklerin de yapıldığı bu alan içinde yer alan nehirleri veya göller ile de kendilerine vakit ayırmak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri yerlerden biridir.

Lenin’in Mozolesi moskova gezilecek yerler

Lenin’in Mozolesi

Tarihi çok zengin bir ülke olan Rusya özellikle tarihe damga vuran kişileri ile bilinir. Bu kişilerden biri olan Lenin artık insanların Rusya denince akıllarına gelen ilk kişilerden biridir. Moskova’ya gelen kişilerin ziyaret etmeleri gereken yerler hakkında yaptıkları listeler de her zaman ilk sıralar da yer alan yerlerden biri olan Lenin’in Mozolesi en çok ziyaretçi çeken yerlerden biridir. Vefat etmesinden sonra mumyalanan ve bir cam fanus içinde sergilenen Lenin’in naaşı şehrin en önemli yerlerinden biri olan Kızıl Meydan’da yer alan özel bir yapı içinde yer almaktadır. Her 18 ayda bir yeniden tahnit edilen Lenin’in naaşı bu sayede ilk günkü gibi korunabilmektedir.

Arbat caddesi moskova gezilecek yerler

Arbat Caddesi

Moskova’nın en önemli caddelerinden biri olan Arbat Caddesinin tarihi 15nci yüzyıla kadar uzanır. Sanat ile iç içe olan bu sokakta insanlar her adımda bir başka sürpriz ile karşılaşabilirler. Sokağın farklı yerlerin de şehrin ruhunu yansıtan meydanlar ve yapılar yer alır. Tarihin her dönemin de farklı olaylara ve kültürlere ev sahipliği yapan bu sokağı gezen kişiler hem ülkenin hem de şehrin tarihine tanıklık edebilirler.

Moskova Gece Hayatı

Rusya gece hayatı denince akıllara gelen ilk yerlerden biri olan Moskova dünyaca ünlü eğlence mekânları ile dikkatleri çeken bir yerdir. Şehrin farklı yerlerin de her eğlence tarzına hitap eden birçok önemli eğlence yeri olması sebebi ile şehirde yaşayan kişiler eğlence konusunda her zaman aradıklarını bulabilirler. Son derece gelişmiş ve modern bir şehir olarak bilinen Moskova’nın bu özelliği gece hayatına da yansıtmış. Yoğun geçen günün stresini kimi zaman çılgınca eğlenerek kimi zaman ise sakin bir mekânda zaman geçirerek atmak isteyen kişiler için şehirde birçok farklı alternatif mekân yer almaktadır.

Moskova Günlük Aktiviteler

Rusya’da yaşamak ve özellikle Moskova’da konaklamak isteyen kişiler için günlük hayat içinde biçok önemli aktivite olanağı bulunabilir. Özellikle geniş bir alan yayılan bu kalabalık şehrin dört bir köşesinde farklı zevklere ve beklentilere hitap eden aktiviteler bulmak çok kolaydır. Spordan sanata, eğlenceden geziye her türlü etkinlik şehir sakinlerinin günlük yaşamlarının en verimli şekilde değerlendirebilmelerini sağlayabilir. Üstelik herkesin bütçesine göre farklı bir etkinlik olanağı olması doğal olarak bu şehirde yaşayan veya konaklamak isteyen kişiler için mükemmel bir fırsattır.

Moskova’da Yemek

Moskova mutfağı tipik Rus mutfağının en önemli seçeneklerine ulaşabilmek için en doğru yerlerden biridir. Birbirinden farklı kitlelere hitap eden lokantaları ve aynı zamanda restaurantları ile her kesime hitap edebilen bu şehir de insanlar günün her saatinde aradıkları yiyeceklere ulaşabilirler. Kimi zaman son derece şık ve dünyaca ünlü bir mekânda yemek yiyebilen insanlar kimi zaman ise daha uygun bütçelere hitap eden ve müşterilerine farklı seçenekler sunabilen lokantalar da kendilerine bir ziyafet çekebilirler.

Moskova Otelleri, Uçak Bileti ve Otel Fiyatları

Rusya’da konaklama olanakları da oldukça fazla olduğu için insanlar hangi şehir de olurlarsa olsunlar mutlaka bütçelerine göre farklı yerler de rahat bir şekilde konaklayabilirler. Moskova otelleri hakkında önceden yapılacak araştırmalar ile bu şehre girmeden rezervasyonlar yapılabilir. Çok uygun  Moskova uçak bileti fiyatları ile seyahat edilebilir.

Moskova’da otel fiyatları da ortalama olarak 50 dolardan 750 dolara kadar farklı fiyat seçenekleri ile konaklama şansı bulunabilir. Uçak biletleri fiyatlarının da ortalama olarak 100 dolar ile 500 dolar arasında değişmesi insanların farklı bütçeler ile kendileri için bir Moskova gezi planı hazırlamalarını sağlayabilir.

Siz de Moskova hakkında bildiklerinizi veya yaşadığınız deneyimleri sitemiz de paylaşarak başka kişilere yardımcı olabilir veya daha önce yapılan yorumları okuyarak bu yorumlar da aradığınız bilgileri bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu