Rus türk evliliğiRusya vize vatandaşlık

Rus Eşin Evlilik Sonrası Soy isim Değişikliği İçin Gerekli Evraklar

Türkiye’de Rus vatandaşı ile evlilik yaptınız ve eşiniz soyadınızı aldıysa konsoloslukta yapmanız gereken işlemler Rus eşin pasaportunda soy ismin değişmesi için gerekli evraklar.

Evlilik sonrası eşiniz soyadınızı aldıysa ve soyadın Rusya içinde geçerli olabilmesi eşiniz gerekli evrakları hazırlayıp soy isim değişikliği yaptırabilirsiniz. Öncelikle randevu almak istediğiniz Rus konsolosluğu sayfasından başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup göndermeniz gerekmektedir. Antalya için https://antalya.kdmid.ru/queue/

Rus eşin soy isim değişikliği için yapmanız gereken diğer bir işlemse Rus eşin bir ankete katılıp bazı soruları cevaplamasıdır. Anket linki https://passportzu.kdmid.ru/ Bu anketin sonunda anketi telefon veya bilgisayara indirip bir yazıcıdan çıktısını almanız gerekmektedir.

Soy isim değişikliği dikkat etmeniz gerekenler ve hazırlamanız gereken evraklar

  1. Öncelikle Rus vatandaşlarının iki pasaportu vardır bir tanesi bizde olduğu gibi kimlik yerine geçer diğeri ise seyahat için gerekli olan pasaporttur. Randevuya giderken iki pasaport yanınızda olsun ve her ikisinin de fotokopilerini çektirin.
  2. Türk eşin kimlik fotokopisi.
  3. Evlilik cüzdanı daha önce Apostil yaptırdıysanız yeminli tercümandan çevirisini ve notere onaylatın. Yeminli tercümanlara evraklarınızı vermeniz durumunda çeviri noter işlemleriyle uğraşmanıza gerek yoktur. Genelde bir günde veya yoğunluğa göre ertesi gün evraklarınız hazırlanmış olur.

Evlilik cüzdanı için dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta Apostilin de tercüme edilmesidir. Evlilik cüzdanı için yapılan Apostil normal bir sayfanın evlilik cüzdanının sonuna eklenmesi ve mühürlenmesidir. Yeminli tercümana Apostil sayfasının çevirisini mutlaka yaptırın sorun yaşamayın. Aksi halde çeviri ve noter için yeniden ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Bir diğer önemli konuysa çeviri yaptırdığınız evrakları gözden geçirmenizdir harf hatası küçük detaylar bazen evrakların kabul edilmemesine sebep olabilmektedir.

Not 2021 yılı içindir ve evraklar Antalya içindir diğer konsolosluklar farklı evraklar isteyebilirler. 

Başa dön tuşu