Rus türk evliliği

Rus Vatandaşıyla Evlilik Türkiye’de Hangi Evraklara İhtiyacınız Olacak

Türkiye içinde Rus vatandaşıyla evlilik yapacaksanız hangi evraklara ihtiyacınız olacak hangi aşamalardan geçeceksiniz adım adım evraklar ve yapılacak işlemler.

  1. Rus vatandaşının bekarlık belgesi ve doğum belgesi her iki evrakta Rusya sınırları içinde Apostil edilmiş olarak alınmalıdır. Bu evraklar için Türkiye’de konsolosluktan Apostil yapılabilir gibisine içerikler kafanızı karıştırmasın yaşadıklarımdan biliyorum ve kesinlikle evrakları Rusya’dan alıp yine Rusya’dan Apostil yaptırın sorun yaşamayın.
  2. Rus vatandaşının bekarlık, doğum belgesi ve pasaport bunların Türkiye’de önce yeminli tercümandan çevirisi sonra noter onayı gerekmektedir.
  3. Sağlık raporu Rus vatandaşı ile bağlı bulunduğunuz Aile hekimliği aile doktorunuzdan sağlık raporlarınızı kolaylıkla alabilirsiniz.
  4. Akdeniz anemisi kan testi aile hekiminizden detaylı bilgi alabilirsiniz veya bu testi yapan özel kurumlardan aynı gün alabilirsiniz.
  5. Nüfus cüzdanın aslı fotokopisi her ihtimale karşı eşinizin pasaport fotokopisini eklemeyi unutmayın 5’er adet vesikalık fotoğrafla evlilik randevusu alabilirsiniz.

Bundan sonrası evlilik için randevu tarihini beklemektedir. Evlilik için randevu aldığınız gün evraklarınız kontrol edilecektir varsa eksiklerin giderilmesi istenecektir. Not olarak bir kez daha hatırlatmak istiyorum Rus vatandaşının bekarlık ve doğum belgesinin Rusya’dan alınmış ve yine Rusya’da Apostil edilmiş gerekmektedir.

Not 2021 yılı içindir ve evraklar Antalya içindir diğer konsolosluklar farklı evraklar isteyebilirler. 

Başa dön tuşu