Rusya vize vatandaşlıkRus türk evliliği

Rus Vatandaşlığı Türkiye’de Doğan Bebekler İçin Rus Vatandaşlığı Alma

Eşiniz Rus vatandaşıysa ve Türkiye’de evlilik yaptıysanız bu evlilikten doğan çocuk için Rus vatandaşlığı çifte vatandaş olabilmesi için hazırlamanız gereken evraklar. Bu evraklar başlangıçta karmaşık görünebilir ancak sanıldığı kadar zor değildir. Ancak bu işlemlere başlamadan önce yapılan evlilikte Rus eşiniz soyadınızı aldıysa bunun Rusya’da geçerli olması gerekmektedir. Eğer soy isim gerekli işlemleri yaptırmadıysanız çocuğun vatandaşlık işlemlerine başlamayınız. Soy isim için gerekli işlemleri yaptırdıysanız aşağıdaki adımları takip ederek çocuğunuz için gerekli evrakları hazırlayabilirsiniz.

  1. Rus konsolosluğundan randevu alın ve yine konsolosluk sayfası üzerinden doldurması gereken formu doldurmanız gerekmektedir. Burada hazırlanması gereken evraklar hakkında bilgi edinebilir veya telefon açarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
  2. Çocuğun 3 adet biyometrik resmi herhangi bir fotoğrafçıda kolayca çektirebilirsiniz. Rus eşiniz içinde 3 adet biyometrik resim. Bu resimlerde dikkat etmeniz gereken 3,5 ile 4,5 cm olması eğer konsolosluğa yakın bir yerde fotoğrafçıya giderseniz Rus konsolosluğu için dediğinizde resimlerle alakalı sorun yaşamazsınız.
  3. Evlilik cüzdanı bunun Apostilli olması gerekmektedir. Evlilik sonrası konsoloslukta evlilikle alakalı bilgilendirme veya herhangi bir işlem yaptıysanız muhtemelen evlilik cüzdanına Apostil yaptırmışsınızdır. Eğer yapılmadıysa nüfus müdürlüğünde yaptırabilirsiniz.
  4. Yine nüfus müdürlüğünden çocuğun Apostilli (Formül A) doğum belgesi ve Apostilli nüfus kayıt örneği almanız gerekmektedir bu tarz evraklar nüfus müdürlüklerinde dakikalar içinde alınabilmektedir. Rus konsolosluğu için demeniz yeterlidir.
  5. Evlilik cüzdanı, çocuğun Formül A doğum belgesi ve nüfus kayıt örneği yeminli tercüman aracılığı ile çevirisi ve noterden onaylatılması gerekmektedir. Ancak çocuk ve Türk eşin kimlik fotokopileri için şuna dikkat etmelisiniz kimlik fotokopileri önce noter onayı sonra nüfus müdürlüğünden Apostil yaptırılması, yeminli tercüman ile çevirisi ve yeniden noter onayı yaptırmanız gerekir. Sırasıyla kimlik fotokopileri noter onayı, Apostil, Tercümesi ve yeniden noter onayı. Kimlikler için iki kez noter onayı gerekmektedir.
  6. Tercümesi yapılan evrakları da gözden geçirin Rusça biliyorsanız veya eşinize kontrol ettirmeniz tavsiye edilir. Yanlış yazılan tek bir kelime yüzünden tüm evraklarınız çöp olabilir. Tüm bu evraklarla randevu günü eşinizle konsolosluğa gittiğinizde herhangi bir sorun yoksa çocuğunuzun Rus vatandaşı olmasını kabul edip etmediğinizi sorarlar ve bir evrak imzalarsınız.

Ortalama 2 ile 3 hafta sonrası için yeni bir randevuya ihtiyacınız vardır veya işlemi yapan memur randevu almadıysanız şu tarihte gelin der. Bu randevu içinde bazı evraklara ihtiyacınız vardır. Ancak bu evraklar yukarıdakiler gibi zahmetli değildir.

Çocuğun ve Türk baba için nüfus müdürlüğünden adres nüfus kayıt örneği bunlar Apostil yapılacak nüfus kayıt örneği alırken memura izah etmeniz durumunda yardımcı olacaktır. 10 dakika gibi kısa bir sürede alabilirsiniz.

Çocuğun Türk babanın kimlik fotokopileri ayrıca Rusya vatandaşı eşin her iki pasaport fotokopisi. İki pasaport dedim çünkü Rusya vatandaşları ülkelerinde kimlik yerine pasaport kullanırlar yurtdışı çıkışları içinde ayrı bir pasaportları vardır.

Bu randevuya çocuk ile birlikte gitmeniz gerekmektedir. Önce eşiniz evraklar için konsolosluğa giriş yapar evraklarla alakalı konsolosluk çocuğu görmek isteyecektir.

Randevu saatinden 1 saat kadar önce gitmekte fayda vardır geç kalmaktansa erken gitmek daha iyidir zaten yoğunluk yoksa içeri alırlar ve işlemleriniz erken biter. Türkiye’de doğan çocuğun vatandaşlık işlemlerini tamamlaması için son bir randevuya daha ihtiyacınız olacak. Bu randevu çocuğun Rusya vatandaşlığı için kabul edildiği ayrıca çocuğun Rusya pasaportunun teslim edildiği randevudur. Ortalama 2 ile 3 hafta sonra randevu alabilirsiniz veya işlemi yapan memur şu tarihte gelin der. Sormak istediklerinizi yorum yaparak veya sitede üst kısımda SORU CEVAP sayfasından yazarak sorabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Faydalı bir yazı eşim Rus vatandaşı ve çocuk bekliyoruz bu konu çok araştırdığım bir konuydu çok siteye baktım ama pek birşey anlamadım burada hepsi adım adım anlatılmış.

    1. Rusya’da bir işlem yapmanıza gerek kalmadan bulunduğunuz il veya en yakın Rus konsolosluğuna gerekli evrakları verirseniz birkaç içinde vatandaşlık alabilirsiniz çocuğunuz için.

Başa dön tuşu