yaşam

Rusya Evler Hakkında İlginç Bilgiler

Uzun süreli veya yerleşim amaçlı Rusya’ya geleceksiniz kiraladığınız veya önceden belirlenmiş evin girişinden evin içine kadar birçok detay karşısında şaşırıp kalabilirsiniz.

Binaların büyük bir kısmı oldukça eskidir. Dışarıdan bakınca nereye geldim gibisine düşünebilirsiniz hatta bir an ürkebilirsiniz.

Dikkatinizi çekecek ilk detay asansör oldukça küçüktür ayrıca bulunduğunuz katta daire kapısı dışında extra demir kapılar dikkat çeker. Ayrıca bazı evlerde daire girişi dışında da demir kapılar vardır bu kapılar çok zaman karşı daire ortak kullanılır.

Dışarıdan Baktığınız bina daireye girince farklı bir şaşkınlık yaşarsınız çünkü binaya bakınca kafanızda az çok şekillenir harabe döküntü vesaire ancak durum tam tersine evin içi oldukça iyi durumdadır. Bu binaların büyük kısmı Sovyetler Birliği döneminde inşa edilen oldukça sağlam binalardır.

Daireler genelde küçüktür bir oda salon gibisine soğuk kış aylarında dışarısı -20 derece dahi olsa evin içi şortla gezecek kadar sıcaktır üstelik gece gündüz evde olun veya olmayın.

Bizler için önemli bir detay ise klozet içi taharat musluğu burada hiçbir evde yoktur. Ayrıca banyo lavabo vesaire su giderleri yoktur. Duşa kabin kullanımı oldukça azdır ve hemen her evde gömme banyolar vardır.

Eski ve Yeni Binalarda Ortak Özellikler

Kırsal kesimler köyler dışında ısıtma hemen her evde sıcak su yöntemi sağlanır. Hatta eski yerleşim yerlerinde sokak kenarlarında devasa su boruları görebilirsiniz. Isıtma sıcak su ile yapılmaktadır evlerin bir kısmında petekler açıkta genelde eski evlerde bazı evlerde duvara gömülüdür. Henüz bina girişlerinde sıcaklığı hissedebilirsiniz. Isıtma için ödenen tutar evin büyüklüğüne ödeniyor ayrıca aşırı soğuk zamanlarda ısıtma için ödenen tutar azda olsa fark edebiliyor.

Evlerde sıcak su ve soğuk su için tek fatura kullanılan su miktarına göre ödeniyor. Günün her saati sıcak su vardır.

Yeni Binaların Görünümü Sizi Yanıltmasın

Çevrede yeni binalar dikkatimizi çeker burada insanların lüks içinde veya çok daha rahat yaşadığını düşünebiliriz ancak yeni binaların bir kısmında mutfaklar ortak kullanım içindir. Genelde 10 daire bağımsız bir mutfakta yemek pişirir. Yeni binaların bir çoğuda tek odalı veya bir artı bir şeklinde oldukça küçüktür. Yalnızca şehir merkezi dışında müstakil veya yeni inşa edilen evler büyüktür.

Başa dön tuşu