Rusya vize vatandaşlık

Rusya Hava Limanı Pasaport Kontrolü

Rusya girişlerinde pasaport vize kontrolleri herhangi bir amaçla bu ülkeye gelmek isteyenlerin merak ettiği konulardan biridir. Yalnızca Rusya değil birçok ülke özellikle pandemiden dolayı sıkı kontrol ve pcr testi istemektedir.

Birçok web sitesinde gereksiz yazılmış içerikler örneğin havaalaninda pasaport kontrol noktalarında zorluk çıkarıldığı gibi veya benzer konular. Ancak size zorluk çıkaracak ülke neden vize versin.

Bu durumu bizzat kendim yaşadığımdan dolayı yazmak istedim. Dilini bilmediğimiz herhangi bir ülkeye gidiyorsak küçük sorunlarla karşı karşıya kalmak normal. Evet vizeniz var ancak işini yapan memurun soru sorması gayet normal. Örneğin ülkeye gelme sebebiniz nedir, verecek cevabınız yoksa işleminiz uzayabilir. Bu durum gayet normaldir ancak yinede işlemi yapan memur elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Örneğin pasaport kontrolü esnasında pandemiden dolayı taktığımız maskeyi çıkarmamızı isteyebilir anlamadığımızı fark eden memur bunu anlamamız için el işaretiyle yardımcı olmaktadır. Pasaport kontrol noktasını kolay geçmenin en iyi yolu yanınızda Rusça bilen bir arkadaş veya yakınınızın olmasıdır.

Burası oldukça önemli memur pasaporta kaşe yapıp yanında küçük bir evrakla geri verir bu evrak Rusya’da bulunduğunuz sürece kaybetmeyin ve yıpratmayın. Bu evrak yoksa özellikle uzun süreli vizeler için yapılan adres bildirimini yapamazsınız. Ayrıca herhangi bir olay veya kontrolde evrak yoksa büyük bir ihtimal ülkeden atılır ve yeniden vize alıp geri dönebilirsiniz.

Hava alanında bagaj kontrolü gideceğiniz şehire göre değişiklik gösterebilir ancak çok fazla valiniz varsa çıkışlarda memurlar çantaları xray cihazından geçmesini isteyebilir. Bunun dışında bir sorun yaşamazsınız.

Başa dön tuşu