Rusya gezilecek yerler

Rusya Kazan 10 Gezilecek Yer Kazan Eğlence Hayatı

Rusya Kazan gezilecek yerler eğitim ve gece hayatı seyahat edecekler için yararlı bilgiler. Kazan şehri Rusya’nın en büyük 10 şehri arasında yer alır ve nüfusunun yarısından fazlasını Müslüman halk oluşturur. Bu sebeple şehre camiler şehri de denir. Kazanka Nehri ile Volga Nehirlerinin birleştiği yerde kurulan şehir başkent Moskova’ya 970 km uzaklıkta yer alır. 2 milyonu aşan nüfusu ile hareketli bir yaşama sahip olan şehir özellikle dünya genelinde eşi benzeri olmayan doğal güzellikleri ile bilinir. 

Her anlamda gelişmiş bir şehir olması sebebi ile yurtdışında eğitim almak isteyen kişiler içinde en çok önerilen şehirlerden biridir. Kazan şehrini daha yakından tanımak ve aynı zamanda seyahat planlarını bilinçli bir şekilde yapmak isteyen kişiler bu yazımızda şehir ile alakalı birçok önemli bilgi bulabilirler. Kazan gezilecek yerler hakkında bilgi vererek yazımıza başlayalım;

Rusya Kazan Gezilecek Yerlerin Başında Kazan Kremlin

kazan kremlin

2000 yılından bu yana Unesco dünya mirası listesin de yer alan yapı Bauman Caddesi üzerinde yer alır. İçinde cami, katedral, sergi veya müze gibi birçok yapı barındırmaktadır. Şehrin en önemli sembollerinden biridir ve her sene on binlerce turist tarafından ziyaret edilir. Özellikle 12nci yüzyıla kadar dayanan mazisi ve halen tarihi kalıntıların korunması sebebi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

süyümbike kulesi

Süyümbike Kulesi

Tahminlere göre 1645 – 1650 yılları arasında yapıldığı düşünülen kule adını Tataristan milli kahramanı olan Süyümbike’den alır. 53 metre yüksekliği ve özellikle titiz bir şekilde korunan tarihi dokusu bu yapıyı şehrin sembolleri arasına sokmuştur. 

kul şerif camii kazan rusya

Kul Şerif Cami

Birçok kişinin Kazan’ın incisi olarak adlandırdığı bu özel cami Kazan Kremlin içinde yer alır. 1552 yılında şehre saldıran Rus Çarı Korkunç İvan ilk olarak İmam Kul Şerif ve öğrencileri öldürür. Daha sonra camiyi yıkar ve bu katliamdan uzun bir süre sonra camiden arta kalanlar Saint Basil Katedraline götürülür. 1996 yılında ise birçok Müslüman ülke bir araya gelerek caminin yeniden inşa edilmesini ve ibadete açılmasını sağlar. Aynı anda 6000 kişi ibadet edebilecek şekilde dizayn edilmiştir.

Bauman Caddesi

Bauman Caddesi

Kazan şehrinin tam merkezin de yer alır ve adeta şehrin kalbi olarak kabul edilir. Bu sebeple şehir gezmeye gelen kişiler gezilerine mutlaka bu noktadan başlarlar. Araç trafiğine kapalı olan cadde şehrin en eski ve en köklü caddesidir. Birçok tarihi olaya tanıklık etmiş ve savaş dönemlerin de çok ciddi hasarlar almıştır. Kazan halkının kültürel, sosyal ve ticari etkinliklerin de her zaman bir merkez görevi görmüştür.

Paul ve Apostles Peter Katedrali

Paul ve Apostles Peter Katedrali

1722 yılında inşa edilen bu muhteşem yapı barok tarz da dizayn edilmiştir. Dünyanın her yerinden gelen hristiyanlar için çok önemli bir ibadet merkezidir. 16ncı yüzyıl da yapılan katedral bu süre içinde birçok kez yangın veya deprem gibi etkenlerden hazar aldığı için çok sayıda onarım sürecinden geçmiştir. Günün her saati açık olmasından dolayı şehre gezmeye gelen kişiler diledikleri zaman bu katedrali ziyaret edebilirler.

Agricultural Palace

Agricultural Palace

Kazan Kremlin’in arka tarafında yer alan yapı muhteşem bir görünüme sahiptir ve bu sebeple şehrin en gözde yerlerinden biridir. Çok geniş bir alana kurulmuş olan bu saray klasik mimari tarz da inşa edilmiştir. Kazan merkezinde yer alması sebebi ile ulaşım da oldukça kolaydır. Özellikle geceleri farklı renkler ile ışıklandırılan bu dev yapı şehrin silüetinde önemli bir rol oynamaktadır. 

Sovyet Hayatı Müzesi

Kazan’ın en ilginç ve sıra dışı yerlerinden biri olan Sovyet hayatı müzesin de Sovyet hayat tarzının her dönemine tanıklık edebilmek için eski zamanlardan kalma birçok eşya ve eser yer almaktadır. Tam bir zaman makinesini andıran bu alan da zaman geçiren kişiler bu bölge de geçmişte yaşamış kişilerin günlük yaşamları ve sosyal etkinlikleri hakkında ipuçları edinilebilirler. 

Blue Lakes

Çok nadir bulunan bir doğa harikası olarak kabul edilen mavi göl mavinin 3 farklı tonuna sahiptir. Bu sebeple muhteşem bir görünüm sunar ve görenleri kendine hayran bırakır. Suyu sürekli olarak soğuk ve aynı zamanda beyazdır. Şehir merkezine ortalama 20 km uzakta olan bu göl mineral açısından da oldukça zengindir. Özenle korunan gölün suyu içilemediği gibi yüzmek veya farklı etkinlikler de kesinlikle yasaktır.

Ushkova House

Tarihi özelliği olan bu kütüphane Kazan şehri ile adeta bütünleşmiş ve şehre gelen kişilerin uğramadan edemedikleri yapılardan biridir. 20nci yüzyılın başların da inşa edilen yapıda çok önemli yazarların orijinal eserleri yer alırken aynı zamanda binanın bir kısmı kitap satılan mağazalar şeklinde tasarlanmıştır.

Konstantin Vasilyev’s Müzesi

1996 yılında açılan ve Rus ressam Konstantin Alexeyevich Vasilyev’in eserlerinin sergilendiği müze sanatçıya ait olan 400’ün üzerinde esere ev sahipliği yapmaktadır. Müze pazartesi günleri kapalı olup diğer günler de 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Kazan Eğlence Hayatı

Kazan’da eğlence hayatı çok hareketli olduğu gibi aynı zamanda hem gece hem de gündüz zaman geçirebilecek birçok mekân yer almaktadır. Özellikle şehrin kalbinin attığı Bauman Caddesi çevresinde toplanan bu mekânlar da her eğlence tarzına hitap eden yerler bulunabilir. Bu da şehrin günün her saati yaşayan ve sakinlerine keyifli anlar yaşatabilen bir yer olmasını sağlamaktadır. 

Kazan’da Eğitim Hayatı

Tam bir eğitim şehri olan Kazan’da üniversite eğitimi almak isteyen kişiler doğru bir seçim yaptıklarını kısa zaman içinde anlayabilirler. 1804 yılında kurulan birçok önemli şahsiyet yetiştiren Kazan Devlet Üniversitesi sadece şehrin değil aynı zamanda ülkenin ve dünyanın da en prestijli üniversiteleri arasında yer alır. 

Özellikle dünya tarihine isimleri yazdırmış olan Tolstoy, Lenin, rikov ve lobachevskiy gibi isimlerin bu üniversiteden mezun oldukları düşünülürse neden dünyanın dört bir yanından öğrencilerin sürekli olarak bu üniversite de eğitim almak istedikleri daha kolay anlaşılabilir. Halen 10.000’i aşkın yabancı öğrenci Kazan şehrinde yer alan üniversiteler de eğitim almaktadır. Şehrin önemli üniversiteleri arasında Kazan Devlet Üniversitesi, Kazan Devlet Teknik Üniversitesi, Kazan Devlet Tıp Üniversitesi, Kazan Devlet Mimarlık Ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi ile Kazan Devlet Teknoloji Üniversitesi yer almaktadır.

Kazan’da Üniversite Eğitim Ücretleri ve Bölümleri

Kazan üniversitelerin de eğitim almak isteyen kişiler tıp, mimarlık, inşaat mühendisliği veya teknoloji gibi birçok farklı alan da hem Rusça hem de İngilizce olarak eğitim alabilirler. Aynı zamanda bu eğitimler için senelik 3500 – 7000 dolar arasında değişen ücretler ödenmektedir. Yabancı öğrencilere senelik 1000 – 1500 dolar karşılığında verilen 1 yıllık hazırlık eğitimi ile dil desteği sağlanmakta ve günlük yaşama adaptasyonları konusunda yol gösterilmektedir.

Kazan’da Ulaşım

Ülkemizden direk düzenlenen uçuşlar sayesinde ulaşım konusunda sorun yaşatmayan yerlerden biri olan Kazan’da şehir içi ulaşım ise trenler, otobüsler veya tramvaylar ile sağlanmaktadır. Gelişmiş ulaşım ağı sayesinde şehir halkı şehrin her noktasına sorunsuz bir şekilde ulaşabilmektedir. 

Eğer Rusya yaşam ve Kazan’da yaşam hakkında bilgileriniz veya deneyimleriniz varsa sitemizde siteye konu ekle sayfasında deneyimlerinizi paylaşabilir ve hem Rusya’yı hem de Kazan şehrini tanımak isteyen kişilere her konuda yardımcı olabilirsiniz.

Başa dön tuşu