Rusya'da çalışma

Rusya Yaşam Maliyeti İş Kariyer ve Göçmenlik

Rusya yaşam maliyeti Rusya’da herhangi bir şehirde yaşam birçok kişi için kolay göze alınamayan bir kararmış gibi görünebilir, ancak tüm bu ön yargılara rağmen bu ülke, göçmenlerine, birçok ülkenin sunamadığı avantaj ve deneyimleri sunabilecek kapasitede bir ülkedir.

Rusya Federasyonu, dünyanın en büyük ülkesidir. Bilindiği üzere bu büyük coğrafyası nedeniyle de tam 9 farklı zaman dilimine sahiptir. ABD’nin kapladığı alanın neredeyse iki katı büyüklüğünde bir alana ve yaklaşık 142 milyonluk bir nüfusa sahiptir.

Rusya, tarih derslerinde belki de adını en çok andığımız ülkeler arasında baş sıralardadır. Yani zengin bir tarihe ve geniş, çeşitli birkültürel mirasa sahiptir. Bu nedenle Rusya’da turiistik anlamda ülkenin sunabileceği değerler arasında müzeler, anıtlar, tarihi binalar ve bu yapıların mimarileri oldukça öenmli bir yere sahiptir. Tarihi ve kültürel mirası dışında Rusya’da el değmemiş doğa, bozulmamış kırsal alan, uçsuz bucaksız ovalar, dağlar, güzel çöller, nehirler ve ormanlar gibi doğal harikaları da oldukça fazla sayıda bulunmakta, görülmeye değer güzellik ve doğallığını koruyarak doğa severlere bambaşka deneyimler sunmaktadır.

Rusya’da Kültür Anlayışı

Rusya’ya geldiğinizde ve yeterince vakit geçirip, hayatlarını gözlemleme şansı bulduğunuzda, Rusların sanat ve kültüre ne derece değer verdiğini görebilirsiniz. Kaliteli müzik, opera, tiyatro gibi alanlar her daim ilgi görmekte ve bunun yanında insanların günlük hayatlarında sohbet edip üzerine tartıştıkları konular arasında yer almaktadır.

Bir bilinmeyen özellikleri ise okumaya verdikleri önemdir. Rusları her an her yerde, metroda, otobüste, çalışırken molalarda ya da evlerinde otururken ellerinde kitap, gazete ya da dergilerine konsantre olmuş olarak görmeniz oldukça olasıdır. Ülkede birçok kütüphane bulunmakta ve bu kütüphanelerin ziyaretçileri hiç eksik olmamaktadır.

Göçmen Bakışıyla Rusya ve Sunduğu Avantajlar

Rusya, önemli ekonomik ilerleme ve gelişme kaydeden bir ülkedir. Bu durum, yabancı işletmelerin ve yatırımcıların Rusya’ya yaptığı yatırımlarda artışlar yaşanmasına yüksek ölçüde etki etmiştir. Dolayısıyla bu işletmeler için sağlanan yabancı iş gücü de, ülkenin fazlaca göç almasına neden olmuştur. Bu tarz yatırımlar nedeniyle artan göç miktarının, özellikle Moskova ve St. Petersburg gibi büyük şehirlerde yoğunlaştığı görülmektedir.

Rusya’da yaşamak bazı açılardan oldukça zor olabilir. Ülkenin iklimi bazı dönemlerde bir hayli sert ve birçok şehirde azımsanmayacak düzeyde kirlilik var. Ayrıca nispeten belli bölgelerinde yüksek oranda bir suç oranı ve güvenlik zaafiyeti mevcut diyebiliriz.

Fakat ülke güvenliğinin dışarda yer yer sorunlu olması, ülkemizde de bulunan güvenlikli yaşam alanlarının inşa edilmesine ve yayılmasına olanak vermiştir. Rusya’da göçmen olarak yaşayan ve iş hayatına atılmış yabancıların bu binalarda, yani güvenlikli alanlarda yaşayabilecek maddi güçleri olmakta ve sıkıntısız bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Rusya’ya göçmenlik etmenin getirdiği bir diğer avantaj ise Rusya’nın büyük şehirlerinde yaşayan göçmenler için uluslararası okullar ve sağlık tesislerinin çok iyi düzeyde olması, göçmenlerin ve ailelerinin kaliteli hizmet ve eğitim olanağına sahip olabilmesidir. Bu durum da yabancı bir memlekette yeni bir hayata başlayan kişiler için oldukça ciddiye alınacak bir avantajdır.

Rusya’da Yaşama Maliyeti

Rusya sık sık Avrupa’nın yaşanacak en pahalı ülkelerinden biri olarak anılıyor ve birçok analiste göre bu durum önümüzdeki yıllarda dadeğişecek gibi görünmüyor. Özellikle Moskova,  yapılan araştırmalar sonucu açıklanan istatistik raporlarında, ardı ardına birkaç yıl, dünyanın en pahalı şehirleri arasında ilk 5’e girmiştir. Rusya’nın bir diğer büyük ve popüler şehirlerinden olan St.Petersburg da Moskova kadar olmasa da dünyanın pahalı şehirlerinden biri olarak anılmaktadır.

Rusya’da yaşam her ne kadar pahalı olsa da, bu ülkeye göç eden gurbetçilerin zamanla birtakım alışkanlıklarını değiştirerek ve ülkeyi tanıyarak daha uygun fiyatlara yaşamaları da mümkün. Ev kiraları her ne kadar pahalı olsa da, birçok ülkeye göre yeme-içme masrafları, benzin fiyatı ve toplu taşıma giderlerinin daha hesaplı olduğu görülmektedir. Bu nedenle zamanla bir denge oluşturulması ve masrafların buna göre planlanması, aile ekonomilerine rahatlık getirecektir.

Göçmenler İçin Dil Sorunu Yaşanmakta Mıdır?

Bilindiği üzere Rusya’nın resmi dili Rusça’dır. Rusça, birçok geniş coğrafyaya sahip ülkenin aksine, resmi ve geçerli tek dildir. Birtakım Avrupa ülkelerinde İngilizce sık konuşulan ve nüfusun çoğunluğu tarafından bilinen bir dil olsa da, Rusya’da maalesef böyle bir kolaylık bulunamamaktadır. Bu nedenle Rusya’da Rusça bilmeden uzun yıllar yaşamak her ne kadar mümkün olsa da oldukça sıkıntılı olabilmektedir.

İngilizce, iş hayatında rastlanan ve konuşulan bir dil olsa da, çok turistik yerler ve büyük şehirler dışında günlük hayatta, alış-verişte, eğitim alırken ya da küçük şirketlerde çalışırken ingilizceden faydalanmak pek mümkün olmamakta ve mutlaka az da olsa hayatımızı idame ettirip temel ihtiyaçlarımızı giderecek, insanlarla belli bir düzeyde iletişim kurabilecek kadar Rusça öğrenmek gerekli olmaktadır. Bunun yanı sıra bir an önce belli bir düzeyde Rusça öğrenmek için bir diğer önemli neden de, yolda, trafikte ve resmi alanlarda dikkat edilmesi ve uyulması gereken işaret ve uyarıların da genellikle Rusça olmasıdır.

İklim

Dediğimiz gibi Rusya’da iklim zorlayıcı olabilmekte, ve coğrafyanın büyüklüğü nedeniyle de yer yer keskin şekilde değişebilmektedir. Rusya, Sibirya ikliminden, ılıman ve karasal iklime kadar birçok farklı iklim çeşidine sahiptir. Kışları fazlasıyla sert geçebilirken, yazları ise genellikle keyifli geçmektedir.

Rusya’da İş ve Kariyer Fırsatları

Rusya ekonomisi dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biridir ve birçok uluslararası şirket burada faaliyet göstermektedir. Bu durum da, göçmenler için birçok iş fırsatını da beraberinde getirmektedir. Fakat bu, yeni bir hayat hayaliyle, herhangi bir altyapı olmadan Rusya’ya gidilip rahatça iş bulup düzen kurulabileceği manasına gelmemektedir.

Aksine, önceden iletişimde bulunup işini legal bir şekilde hazırlamamış ya da bir şirket transferi / aracılığıyla gelmemiş kişiler için iş bulmak ve sorunsuz bir şekilde Rusya’ya yerleşmek ciddi derecede zor olabilmektedir. Tüm sürecin legal ve olması gerektiği gibi işlememesi durumunda uygun çalışma vizesi ve izni almak da hiç kolay değildir.

Başa dön tuşu