bilgiRus türk evliliği

Rusya’da Bebeklere İlgi Çok Fazla

Rusya’da bebekler hemen her konuda hak ettikleri değeri görüyorlar. Hastanesinden okuluna hatta yeme içmesine kadar ilgileniyorlar. Bebekler için yapılan yardımlar, özel bebek doktorları.

Rusya’da Bebek Hastaneleri

Sadece bebeklere özel hastanelerdir ve burada çalışan doktorlar hemşireler bebeklerle çok yakından ilgilenirler. Aşılar zamanında yapılır hatta özellikle telefon açılarak hatırlatılır. Bunun dışında rutin bakımlar vardır, bebeğin kulak burundan ayaklarına kadar kontrol edilir. Bunu adeta bir küçük bir doktor ordusu yapar. Hastanede elinize bir liste verilir hastane içinde en az 5 odaya girerseniz bazı odalarda birden fazla doktor vardır. Her gittiğiniz odada bebeğin ayrı bölgeleri kontrol edilir ilgi çok fazla.

Bebeğin Özel Doktoru

Bizde aile doktorları vardır burada bebek doktorları var bebeğin kendi özel doktoru. Hafta içi gün içinde bebek ilgili her bir sıkıntıda hastaneye gidebiliyorsunuz acil bir şey varsa hastaneyi arıyorsunuz doktor eve geliyor. Hastaneler geceleri çalışmıyor gece bebekle alakalı her ne olursa doktor eve geliyor. Telefon açtığınızda birkaç soru sorup buna göre hazırlıklı geliyorlar. Normal durumlarda 2 saat içinde ama acil durumlarda 10 veya 15 dakikada doktor geliyor. Hastanede veya eve gelen doktor için tek kuruş para ödemiyorsunuz.

Rusya’da Doğan Bebekler

Rusya’da doğan çocuk 450.000 Ruble bu para sadece bebek için harcanabilir bu parayla çocuğu ortak etme şartıyla ev alabilir veya ilerde çocuğun özel okul ihtiyaçları için harcanabilir. Bunun dışında çocuğa yaklaşık 10 bin ruble üzeri aylık ödenir bu 2 yaşına kadar devam eder.

Bebeklerin Beslenmesine Destek

Aylık ödenen para dışında 6 ay boyunca şehirde yaşayan bebeklere süt, köylerde yaşayan bebeklere ise mama yardımı yapılır. Süt veya mama bebeğin ihtiyacından çok daha fazla olarak verilir. 6 Ay sonrası 18 ay boyunca bebeklere günlük süt, kefir ve peynir verilir. Bunların tamamı doğaldır. Şehirlerde bunları dağıtan belirli yerler vardır günlük gidilip alınır.

Son olarak sonradan Rusya’ya gelen Rus vatandaşı ile evli çocuğu olan kişiler gerekli evrakları hazırlayıp geriye dönük çocuk parası alabiliyorlar. Karmaşık gelebilir ama sonradan Rusya’ya geldiyseniz çocuğunuz varsa zaten hastane okul için bazı evraklar hazırlamanız gerekecek gittiğiniz yerlerde yapmanız gerekenler anlatılacaktır. Önemli bir diğer konuda eşiniz Rus vatandaşı ise çocuğunuz varsa çocuğun aşı kartını aile hekiminden istemeniz ve burada çevirisini yaptırıp hastaneye vermeniz gerekmektedir. Bu çeviriyi kendinizde yapabilirsiniz.

Başa dön tuşu