yaşam

Rusya’da Berber Kadınlar

Rusya berberler öncelikle ilk defa gidiyorsanız kendiniz biraz tuhaf hissedeceksiniz. Nedeni ise berberlerin neredeyse tamamının kadın olması. Rusya’da berber ihtiyacınız varsa birçok yer randevu sistemi ile çalışmakta ve randevu için verilen saatte gittiğiniz zaman beklemek söz konusu bile olamaz. Bu bir nevi söz vermek gibidir.

Rusya’da Berber Kadınlar

Evet berberlerin neredeyse tamamı kadınlardan oluşuyor ve birçoğu hem kadın hem erkek için saç kesimi yapıyor. Saç kesimi çünkü randevu aldığım berbere sakal tıraşı olacağımı söyleyince kadın şaşırdı. Berber kadınlar gerçekten işlerini çok iyi yapıyorlar ilk kez koltuğa oturunca biraz şaşırıp kalırsınız ayrıca şimdi beni koyun gibi kırkıp gönderir gibisine düşünürsünüz.

Bana mı denk geldi veya tıraş olduğum kadın mı çok profesyoneldi bilmiyorum ama yapılan tıraştan çok memnun kaldım. Ayrıca Rusçayı çok az bildiğim halde telefonumdan bir resim gösterdim Rusça bunun gibi dedim resme bir kez bakan kadın aynı tıraşı yaptı. Bizim berberler alınmasın ama Vallahi işlerini çok titizlikle yapıyorlar.

İlk Kez Sakal Tıraşı Yapan Kadının Şaşkınlığı

Sakal tıraşı da olmak istiyorum diyecek kadar Rusçam yok önceden arkadaşa randevu aldırdım ve sakal tıraşı da olacağım dedim. Arkadaş çok şaşırmadı ama berber kadın telefonda baya şaşırdı. Rusya’da sakal tıraşı yapan yerler mutlaka vardır ama bu yok denilecek kadar azdır.  Kadın saç tıraşında profesyoneldi ama iş sakala gelince makineyle ne yapacağını bilmiyordu. Üstten alttan makineyle daldı ama normalden çok üzün sürdü ama sonuç olarak sorun yoktu.

Dil bilmeseniz dahi veya benzer yerlere gittiğiniz zaman çekinmenize gerek yoktur. Bildiğiniz sadece iki kelime dahi olsa yeri gelince kullanın. Kimse Rusça bilmediğiniz için sizi yadırgamaz aksine hoşlarına gidiyor sanki tebessüm ediyorlar ve yine de konuşmaya devam ederek veya el kol hareketleri yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Başa dön tuşu