Rusya'da çalışma

Rusya’da Çalışmak

Rusya’da çalışmak kolay mı, Rusya’da çalışmak için neler yapmak gerekir, Rusya’da çalışmak nasıldır gibi sorular sıkça Rusya’ya gelip çalışmayı düşünenlerin merak ettiği ve internetten araştırdığı konular arasındadır. Öncelikle konuyu 2 aşamaya ayırabiliriz. Bazı kişiler Rusya’ya gelerek iş yeri açmayı isteyebilir yani kendi işini yapmak isteyenler olabilir. Diğer ikinci aşama ise kişilerin Rusya’ya gelerek, kendilerine ait olmayan iş yerlerinde işçi, çalışan olarak iş yapmak istemeleridir. 

Bu durumların birinde çalışan diğerinde patron olmaktasınız. Bu açıdan konuyu 2 aşamaya bölmek daha kolay olur diye düşündük. Rusya geniş yüz ölçümü ve kalabalık nüfusu ile oldukça büyük bir ülkedir. Rusya’ya çalışmak için gelmeyi düşünen binlerce hatta daha fazla kişi vardır. Bir iş alanında yetkinliği olan ve iyi bir yabancı dile sahip olan iş adamlarının Rusya’ya gelmesi ve iş yapması biraz daha kolay olabilmektedir. Bir iş alanında uzmanlık ve iyi bir yabancı dil sadece Rusya’da değil, dünyanın her yerinde iş bulmayı kolaylaştıran özelliklerdir.

Rusya’ya Çalışmaya Geleceklerin Dikkat Edecekleri Hususlar

Rusya’ya çalışmaya gelmeyi düşünenlerdenseniz öncelikle en önemli konunun, Rusya çalışma vizesi sahibi olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Rusya Devleti’nden bir çalışma vizesi almak zorundasınız. Çalışma vizesi olmadan Rusya’da gelip de çalışamazsınız. Rusya çalışma vizesi 90 gün yani 3 ay ile 3 yıl arasında bir zamanı kapsar. Rusya’ya çalışmaya geleceklerin dikkat etmesi gereken hususların ilki çalışma vizesi almak, diğer hususlar ise çalışma vizesi almak için gerekli şartları yerine getirmektir. Rusya’da çalışma vizesini almak için aşağıdaki hususları yerine getirmelisiniz:

  • Türkiye’de diplomatik danışmanlık hizmeti veren firmalarla Rusya Hükümeti arasında Rusya çalışma vizesi kişilere verilir. Bu kurumlar ile Rusya çalışma vizesini alabilirsiniz.
  • Başvuran kişi herhangi bir hastalığının olmadığını sağlık raporu ile göstermelidir.
  • Rusya’da çalışılacak işletmeden alınan çalışabilir, firmada çalışacağını, çalışmak için uygun olduğunu gösteren belge
  • Rusya İşçi Bulma Kurumu’na başvuru yapacak olan firma, sizin Rusya’da çalışmayı düşündüğünüz ve çalışacağınızı gösteren belgeyi aldığınız işletmedir.
  • Rusya Yabancı İş Gücü Çalışma İzni belgesi (Bu belge Rusya İşçi Bulma Kurumu’ndan alınmaktadır.)
  • Rusça diline tercüme ettireceğiniz pasaportunuzun belgesinin fotokopisi (Noter tasdikli)
  • Başvuru sahibinin fotoğrafı
  • Sağlık sigortası belgeleriniz
  • Diplomanızın fotokopisi ve Rusça dilinde tercümeli hali (Noter tasdikli)
  • Çalışacağınız, Rusya’daki firmadan aldığınız çalışma davetiyesi

Rusya’ya Gelecekler Hangi Alanlarda Daha Kolay İş Bulabilir?

Rusya’da elektrikçi, inşaatçı, kaynakçı gibi mesleği olanlar kolay iş bulabilir. Aşçılar, el sanatları ile ilgili alanlarda uzmanlığı olanlar, sanatçılar, deri ve kürk ustaları, kuyumcular, tekstil sektöründekiler, takı ustaları, marangozcular, terzilik işindekiler, el becerileri isteyen işlerde çalışanların yani bu Türk vatandaşlarının Rusya’da daha kolay iş bulduğunu, bulabileceğini söyleyebiliriz. Zanaat çeşitlerinin hepsinde nitelikli emek söz konusudur ve bu açıdan insanların iş bulması daha kolay olabilir çünkü el emeği ile yapılan işlerin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. 

İlgili Makaleler

Rusya’da çok büyük Türk inşaat işletmeleri olduğundan Türk işçiler bu firmalarda daha kolay iş bulabilmektedir. Rusça dilinde iyi değilseniz, bu sektörlere girişiniz daha kolay olmaktadır. El emeği ile yapılan işlerde genelde insanlarla iletişim pek gerekli olmadığından, Rusça konuşmanız çok gerekmeyecektir. Rusya’ya gelecekler mesleki yeterlilik belgeleri varsa hatta yabancı dilde de iyilerse daha avantajlı olurlar ve çok kolay iş bulurlar. Rusça bilmeyenler yukarıda yazılı olan, zanaat sektöründe olan alanlarda daha kolay iş bulabilirler.

Başa dön tuşu