Haberyaşam

Rusya’da Doktorlar

Rusya’da doktorlar acil durumlarda eve gelip muayene ediyorlar. Rusya’da aile vizesi ile bulunanlar kendinizi çok kötü hissetmeniz durumunda acil sağlık ekipleri veya bir doktor gelip muayene ediyor iğne veya ilaç yazıp gidiyor. Bu durum günün 24 saati için geçerlidir.

Rusça bilmiyorsanız Rusça bilen birinin araması gerekmektedir ayrıca muayene esnasında sorulara cevap veremiyorsanız yine derdinizi önceden izah ettiğiniz birinin olması gerekmektedir. Acil durumlar gelen doktorların normal hastanedeki doktorlardan veya hastanede yapılan muayeneden neredeyse farksızdır.

Gelen doktor şikayetiniz neyse gereğinden fazla soru soruyor duruma göre doktor bu durumun geçici olduğunu düşünüyorsa ağrı için iğne yapıyor gerekirse bir kağıda reçete gibi birkaç ilaç yazıp gidiyor.

Tüm bunlar için para ödemiyorsunuz. Üstelik yazdığı ilaçta reçete niteliğinde resmi değil. Rusyada eczanelere gidiyorsanız şikayetinizi söyleyip ilaç alabiliyorsunuz. Doktor reçetesine gerek yoktur.

Rusyada doktorlar ve hastaneler

Hastaneler genelde küçük ve neredeyse tamamı ücretsiz. Güzel yanı ise şikayetiniz neyse örneğin bel ağrısı için özel hastane olması veya çocuk hastalandı sadece çocuklara özel hastanelerin olması. Birçok hastane eski ama donanımlı ayrıca çalışanlar iyimser ve yardımsever insanlar.

Düzeltme, acil durumlarda eve gelen doktor Rusyada bulunan herkes içindir. Herhangi bir vize geldiyseniz acil doktor hizmeti alabilirsiniz. Rusya’da aranması gereken numara 103. Hangi şehirden aradığınızın bir önemi zaten sistem otomatik olarak aradığınız şehirdeki santrala bağlıyor. Eğer durumunuz acilse izah ederseniz doktor çok daha erken gelecektir.

Başa dön tuşu