yaşam

Rusya’da Gelenekler Rus Bayram Tatilleri

Rusya, imporatorluk döneminden sovyet birliğine ve günümüz Rusya Federasyonu rejimine kadar geçen sürede baskın ve oldukça büyük çapta değişimler göstermiş bir ülkedir. Tabi ki ülke rejiminin köklü ve keskin değişimleri, insan hayatlarını, toplum karakterini ve hatta gelenek ve görenekleri bile büyük ölçüde değiştirmiştir. Bir takım günlük alışkanlıklar ve gelenekler günümüzde tekrar edinilmiş ve uygulanmış olsa da, bu değişimin izleri de hayatın birçok alanına yansımıştır. 

Rusya’da yiyecek ve içecek tüketiminde değişmez özellikler

Rusya ve içecek denilince akla tabi ki de votka gelmektedir. Rusya’da hayat votkasız olmaz da denilebilir. Rusya’nın milli içeceği olan votka, özellikle özel günlerde birçok aile yemeğine eşlik etmektedir. Genelde sade tüketilse de, bazen kızılcık, limon kabuğu, biber veya bazı otlar ile karıştırılabilmektedir. Votka, çoğunlukla doğrudan tüketilir ve beraberinde salata, ringa balığı, mantar turşusu veya tereyağlı bir parça çavdar ekmeği yenilebilir. Bu arada votka tüketimi ile ilgili bilinen ve değişmez bir gelenek vardır. Votkadan gözle görülür şekilde sarhoş olmak ve bu nedenle kötü davranış sergilemek, Ruslarca zayıf bir karakter özelliği olarak kabul edilir.

Rusya gelenekleri ve geleneksel kıyafetleri

Genellikle geleneksel yemeklerin sunulup paylaşıldığı birçok halk bayramı, yeniden popülerlik kazanmış ve popüler kültürün sevilen unsurları haline gelmiştir. Festivaller, genellikle geleneksel Rus kıyafetleri giyilip oynanılan, dans edilen, hem yetişkin hem de çocukların yer aldığı sokak karnavalları içerir. Erkekler genellikle yuvarlak, işlemeli yakalı uzun kollu kırmızı veya mavi bir gömlek giyerlerken, kızlar kırmızı veya yeşil bir süveter, uzun kollu bir köylü bluzu ve süslü bir Kokoshnikten (bir tür başlık) oluşan üç parçalı bir takım giyerler. 

Rus bayramları ve tatilleri

Rusyada yaşam denildiğinde, eski baskın komünist rejimin verdiği imaj nedeniyle, insanların durmadan çalıştığı, iş dışında sosyalleşemediği ve birçok manevi değerden yoksun olarak yaşadığı fikrine kapılınsa da, Ruslar günümüzde geleneksel bayramlarına oldukça düşkün bir hayat sürmektedirler. Örneğin günümüze ulaşmış bayramlar arasında, en eski Rus halk bayramı olan Maslyanitsa, Pagan dönemlerinde ortaya çıkan bir Rus tatili haline gelmiştir.

Maslyanitsa bayramı sırasında güneşi simgeleyen krepler, çeşitli balıklar, havyarlar kuruyemişler, ballı turtalar ve daha birçok yemek ve çeşitli garnitürlerle servis edilir. Yemeğe her zaman semaverde demlenmiş çay eşlik eder. Tabi ki votka da bu bayramda yine içmek ve yıkamak amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Yuvarlak şekilli tatlı ekmek ve Paskalya keki gibi unlu mamuller Paskalya zamanında hemen her yerde satılan ve kolaylıkla bulunan ürünlerdir. Geleneksel olarak, pastayla birlikte, lor, tereyağı ve kuru üzüm karışımı olan Pashka yiyeceği servis edilir. Parlak renklerle boyanmış haşlanmış yumurtalar da, bu bayramın kutlandığı her ülkede olduğu gibi, Rusya’da da Paskalya tatilinin temel değerleri ve simgeleridir.

Red Hill tatili, Paskalya bayramından sonraki ilk pazar günü kutlanan ve düğün törenleri için en iyi gün olarak kabul edilen bir tatildir. Yaz aylarında Rusya’nın Ivan Kupalo kutlamaları ise genellikle nehir kenarlarında piknik yapılması veya havai fişek gösterileri şeklinde düzenlenir.

Bir başka popüler geleneksel tatil, evlerin taze yeşil dallarla süslendiği Troitsa’dır (Pentecost). Kadınlar genellikle bir nevi fal bakma aktivitesi olarak huş ağacı dalları ve çiçeklerden çelenkler yapar ve suya koyarlar. Bu geleneğin bir tür Pagan geleneği olduğu düşünülmekte ve özellikle genç kızlar tarafından oldukça sevilmektedir. Rusya’da bu ve bu gibi birçok pagan ve şaman döneminden kaldığı düşünülen gelenek ve görenekler bulunmakta ve uygulanmaktadır.

Rusya’da bulunan diğer önemli bayramlardan ve tatillerden bahsedecek olursak, bunlardan bazıları; Rus Ortodoks Noeli (7 Ocak), II.Dünya Savaşı Zafer Bayramı (9 Mayıs), Anayasa Günü (12 Aralık), ve Bağımsızlık Günü (12 Haziran) dür. Bunlar ve diğer bayramlar, Rusya’da resmi tatil olarak geçirilmekte ve çeşitli tören ve gösteriler ile kutlanmakta ya da anılmaktadır. Görüldüğü gibi, Rusya’da yaşamak her ne kadar yoğun bir iş yaşamını beraberinde getirse de, dinlenme fırsatı bulunabilecek resmi tatil günlerinin sayısı da oldukça fazladır.

Rusya’da kadınlar günü

Eskiden Uluslararası Kadınlar Günü olarak bilinen ve dünyanın başka yerlerinde orijinal adıyla kutlanan Kadınlar Günü (8 Mart), Sovyet yetkilileri tarafından kadınların komünist yönetim altında yaptıkları ilerlemeleri vurgulamak amacıyla ortaya çıkmış ve benimsenmiş bir gündü. Kadınlar gününde tatil boyunca kadınlara genellikle çiçek ve çikolata gibi hediyeler verilir.

 En çok sevilen ve tüketilen ürünler 

Artık Rus şehirlerinde çok çeşitli ithal paketlenmiş ürünler bulunmasına rağmen, pancarla yapılan ünlü Rus çorbası olan Borsch’un ana malzemeleri olan lahana, patates, havuç, ekşi krema ve elma gibi geleneksel yiyecekler ve malzemeler popülerliğini korumaya ve en fazla tüketilen yiyeceklerden olmaya devam ediyor.

Normalde Ruslar günlük yemeklerini bir fincan çay veya kahve ile bitirmeyi tercih ederler. Ayrıca, bayat siyah ekmekten evde yapılabilen geleneksel bir içecek olan kvas da Rusya’da bir hayli popülerdir. Sıcak bir yaz gününde, salam, haşlanmış yumurta, sosis ve geleneksel bir soğuk çorba olan okroshka içmek de çok sevilen bir gelenektir.

Başa dön tuşu