yaşam

Rusya’da İnsanlara Karşı Ön Yargılı Olmayın

Rusya’yı daha önce hiç gitmediyseniz ve herhangi bir amaçla gidiyorsanız cadde sokaklarda gördüğünüz insanlara karşı olur olmaz düşüncelere kapılmayın. Genel olarak internet ortamında araştırma yapan kişiler blog web sitelerinde okuduklarından sonra bu ön yargıyla ziyaretlerini ertelemek hatta vazgeçmektedirler.

Örneğin şehri tanımak amaçlı yaptığınız yürüyüşlerde insanların sinirli veya asık suratlı olduklarını düşünebilirsiniz. Ayrıca bu insanlar sürekli bir koşuşturma içinde hissine kapılırsınız. Kimse kimseye dönüp bakmaz gülümsemez veya selam vermez. Sırf bu yüzden bile birçok kişi Ruslar hakkında farklı düşüncelere sahiptir.

Ama işin aslı böyle değildir zamanla oluşan dostluklar sayesinde bu insanların ne kadar iyi ve evlerinde ne kadar misafirperver olduklarını anlarsınız. Özellikle Rus Türk evliliklerinde ailevi ziyaretleri yaşayanların bildiği gibi misafir olarak gittiğiniz evde hazırlanan yemek masası ile ilk şaşkınlığınızı yaşarsınız. Üstelik burada önemli bir detay yemek masasında özellikle sizin Türk yemeği tarzında pişirilmiş yemekler görürsünüz. Örneğin tavuk kızartma veya klasik salata.

Rus bir aileye misafir oluyorsanız masanın olmazsa olmazı votka şarap veya konyaktır. İkram edilir ancak ısrar edilmez. Ancak bu insanlarda şöyle bir anlayış var biraz içerse kendini daha rahat hisseder. Dil bilip bilmemenizin bir önemi yoktur yine de sizinle konuşmaya çalışırlar hatta masada telefon ve çeviri aracılığıyla bir şeyler anlatmaya çalışırlar. Bir diğer önemli konu bir Rus aileye birkaç gün misafir olacaksanız evde kaldığınız sürece evde mutlaka sizin için içki bulundurulur bu misafire saygıdan dolayıdır genelde şaraptır ve gün içinde ikram edilir ancak yine ısrar yoktur.

Burada insanlar durup dururken kimseye tebessüm dahi etmezler. Ancak zamanla oluşan dostluklar aile ziyaretlerinde bu düşünceleriniz hepten değişecektir.

Başa dön tuşu