bilgi

Rusya’da Kartımdan Nasıl Para Çekebilirim

Rusya’da kartınızdan ATM den nasıl para çekebilirsiniz, hangi banka ne kadar komisyon alıyor, Rusya’da karttan para çekmek için en avantajlı banka hangisidir, Rusya’da yaşıyorsunuz ve Türkiye’deki hesabınızdan para çekmek istiyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin.

Türkiye’deki hesaptan Rusya’da Ruble olarak çekmek için öncelikle Visa Master anlaşmalı bir ATM bulmanız gerekir her şehirde genelde merkezlerde kolayca bulursunuz. Kredi kartı yerine hesap kartı kullanmanız tavsiye edilir. Yani hesabınızda para varsa karşılığında Ruble çekebilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar Yurtdışı komisyonsuz para çekebilirsiniz bunun için müşteri hizmetlerinden detayları öğrenebilirsiniz gibisine söylerler ama bu pek işe yaramadı.

Hangi Banka ne kadar komisyon aldı?

Her karttan 5000 Ruble çektim eve döndüğümde internet bankacılığından çektiğim para karşılığında hesabımdan çekilen her kuruşu hesapladım ve arada ciddi farklar var. İşlem ücreti komisyon vesaire hepsi dahil. 3 banka kartı denedim ikisinin adına gerek yok en hesaplısını yazdım.

İlk banka, 5000 Ruble için hesabımdan 985 TL çekti.
İkinci banka 5000 Ruble için hesabımdan 994 TL çekti.
Üçüncü banka Garanti bankası ATM kartı hesabımdan 5000 Ruble karşılığında 931 TL çekti.

Aradaki farkı siz hesaplayın. Google üzerinden TL Ruble olarak arattım karşıma hesap makinesi tarzında bir şey çıktı 5000 Ruble hesabı yaptığımda karşılığı 907 TL olarak çıktı. Bu durumda Garanti kartım üzerinden ödediğim komisyon 24 TL kadar ama diğer bankalar 80 ile 90 TL arası komisyon alıyorlar. Diğer bankaların komisyon işlem ücretleri ile kıyaslandığında çok daha düşük komisyon işlem ücreti alıyor. 5000 Rusya’ya herhangi bir amaçla gelmek istiyorsanız ve Türkiye’deki hesabınızı kullanacaksanız bunu dikkate almanızı tavsiye ederim.

Rusya’ya para göndermek için diğer seçenekler

Diğer para gönderme seçenekleriyle kıyasladığınızda dahi Garanti oldukça avantajlı. 5000 Ruble bugün yaklaşık 67 dolar kadar yapıyor, doların TL karşılığı ise bugün yaklaşık 13,50 TL. Yani 5000 Ruble çektim karşılığında 24 TL 2 dolar bile değil. Ama bunu banka ile göndermek istesem ve normal olarak bunu döviz dolar veya euro olarak göndermem gerekir ki 67 dolar ödeyeceğim en düşük tutar ortalama 10 dolar.

Rusya’da hesabımdan nasıl para çekebilirim, veya kartımla nasıl para çekebilirim gibisine araştırıyorsanız umarım bu yazı faydalı olur.

Başa dön tuşu