bilgiRusya vize vatandaşlıkyaşam

Rusya’da Sputnik Aşısı Yaptırma

Rusya’da sputnik aşısı nasıl yaptırırsınız, uzun süreli vizeyle gelenler için Sputnik aşısı Snils ve QR kodu alma. Dünya’da birçok ülke gibi Rusya’da korona virüse karşı ciddi önlemler alıyor ve eğer Sputnik aşınız yoksa bir yerde oturup yeme içme şansınız yok. Alışveriş merkezlerine girebiliyorsunuz ama alışveriş yapamıyorsunuz. Sonuç olarak eğer daha önce korona aşısı olmadıysanız burada nasıl Sputnik aşısı yaptırabilirsiniz.

Sputnik ve Sputnik Light Aşısı

Her ikisi de korona için kullanılıyor ama Sputnik light aşısı Rus vatandaşları dışında ülkede geçici olarak bulunan kişilere yapılıyor. Sputnik Light aşı sertifikanız oluyor ve lokanta alışveriş merkezleri vesaire sorun yaşamıyorsunuz. Ama bunun eksi tarafı, ülkeye döndüğünüzde ben Yurtdışında korona aşısı oldum işte evraklarım dediğinizde Sputnik Light aşısı ile aşı sertifikası alamazsınız.

Sputnik ve Sputnik Light arada fark var. Sputnik aşısı olmanız gerekir ve bunun için Snils (СНИЛС) kodu almanız gerekir.  Snils için randevu almanız gerekir. Snils numarası aldıktan sonra Sputnik aşısı için Randevu alabilir veya civarda yapılan yerleri öğrenip direk yaptırabiliyorsanız. Aşı olmaya gittiğinizde bir anket doldurmanız gerekiyor Rusçanız yoksa bunu dikkate alıp yanınızda Rusça bilen birini götürmeniz gerekir.

Sputnik aşısını sisteme yansıtmak için yapmanız gerekenler

Snils aldınız ve iki doz aşınızı yaptırdınız yaptırdığınız aşılar için kağıt evrak alırsınız bunlar geçerli ama Rusya’da bizdeki EDEVLET gibi Gugusligu sitesi var. Snils kodu sonrası buraya site üzerinden kayıt oluyorsunuz ve birgün sonrası МФЦ MFTS gidip doğrulama yaptırmanız gerekiyor bunun için randevuya gerek yok. Kısaca snils kodum var Gugusligu kayıt yaptırdım ve kaydı doğrulamaya geldim demeniz yeterli. Kayıt sonrası aşılarınız QR kodu ile sisteme yükleniyor. Gittiğiniz yerlerde QR kodunu okutmanız yeterli oluyor.

Snils Nedir

Snils Rus vatandaşları dışında Rusya’da daimi, geçici ikamet eden kişilere verilen, kişi bilgilerini kayıt altında tutmak için verilen hesap numarasıdır. Bunu almak için şehirde bulunan МФЦ MFTS herhangi bir resmi evrakla alakalı, kimlik, pasaport, ev satışı ve farklı birçok resmi evrak işi burada yapılır. Rusça biliyorsanız işiniz kolaydır birkaç basit evrak ve pasaportunuzun tercümesi ile gidip işinizi halledebilirsiniz. Rusçanız yoksa bu konuda birilerinden yardım almanız gerekmektedir.

Başa dön tuşu