Rusya'da eğitim

Rusya’da Tıp Okumak

Rusya’da tıp okumak isteyen kişilerin sayısı her geçen gün arttığı için bu konuda araştırma yapan kişilerin de mutlaka doğru kaynakları tercih ettiklerinden emin olmaları gerekir. Rusya üniversitelerinde tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Ancak diş hekimliği ve eczacılık eğitimleri 5 yıl sürerken hemşirelik bölümün de ise eğitim 4 yıl sürmektedir.

Ülkemizdeki öğrenciler Rusya’da tıp eğitimi almak istedikleri takdirde herhangi bir sınav zorunluluğu olmadan ve aynı zamanda kolayca tamamlanan kayıt işlemleri ile eğitimlerine başlayabilirler. Burada önemli olan gerekli kontenjanlar için yer bulabilmek ve aynı zamanda kayıt işlemlerin de gerekli belgeleri zamanında temin ederek kayıt dönemlerin de işlemleri tamamlamaktır.

Rusya’da Tıp Eğitimi Almanın Avantajları

Ülkemizden birçok öğrencinin tıp eğitimi almak için tercih ettikleri ülkelerden biri olan Rusya özellikle sahip olduğu kaliteli üniversiteleri ve bu alanda verdiği kaliteli eğitimleri ile tanınan bir ülkedir. Özellikle yurtdışından gelen öğrencilere sağlanan yabancı dil desteği ve aynı zamanda burs olanakları da Türk öğrencilerin ilgilerini bu ülkeye çekmektedir.

Rusya’da temel tıp eğitiminden mezun olan öğrencilerin daha sonra ki uzmanlık aşaması için mutlaka stajyerlik, klinik veya asistanlık eğitimleri gibi aşamalardan geçmeleri gerekir. Aynı zamanda bu ülker de yer alan birçok üniversitenin hem ülkemiz ile hem de birçok farklı ülke ile denklik anlaşmalarının olması da öğrencilerin mesleklerini istedikleri ülkeler de yapabilmelerine olanak tanımaktadır.

Rusya’da Tıp Eğitimi Almak İsteyen Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Ülke genelinde tıp alanında eğitim verebilen 70 civarında üniversite olması ve bunların her birinde modern eğitim olanaklarının sunulması sebebi ile Türk öğrenciler eğitim alacakları üniversiteler hakkında araştırmacı olmalıdırlar. Çünkü her üniversitesinin kayıt şartları veya öğrencilere sundukları olanaklar farklı olabilir.

Bütçeden yabancı dil desteğine kadar birçok farklı konuda araştırma yapan öğrenciler kısa zamanda kendilerine en uygun seçimleri yapabilir ve kayıt işlemlerinden sonra tıp eğitimlerine başlayabilirler. Özellikle eğitimlerini sadece kaliteli bir tıp eğitimi ile değil aynı zamanda Rusça veya İngilizce gibi yabancı dilleri öğrenerek tamamlamak isteyen kişiler Rusya’da tıp eğitimi almaya sıcak bakmaktadırlar.

Başa dön tuşu