Rusya'da eğitim

Rusya’da Üniversite Okumak

Rusya’da üniversite okumak özellikle son yıllar da Türk öğrenciler arasında gittikçe popüler hale gelen bir seçenektir. Hem köklü eğitim sistemi hem de sahip olduğu kaliteli üniversiteler sebebi ile sadece ülkemizden değil aynı zamanda dünyanın dört bir yanından öğrencilere ev sahipliği yapan Rusya yurtdışında eğitim almak isteyen kişilerin akıllarına gelen ilk seçeneklerden biri haline gelmiştir.

Ülkemizde yer alan yurtdışı eğitim danışmanlığı firmaları Rusya’da eğitim almak isteyen kişilere gerekli desteği vermektedirler. Bu ülke de üniversite eğitimi almak isteyen kişiler özellikle sınavsız kayıt olanaklarından yabancı dil desteğine, düşük eğitim ücretlerinden farklı ülkeler ile yapılan öğrenci değişim anlaşmalarına kadar birçok avantajı aynı anda kullanabilirler.

Rusya Üniversitelerinde Eğitim Olanakları

Hem devlet hem de özel üniversiteleri ile öğrencilere birçok farklı bölüm de çok kaliteli eğitimler sunabilen Rusya üniversiteleri ülkemiz ile sahip oldukları denklik anlaşmaları ile de dikkatleri çekmektedirler. Birçok Rus üniversitesi ülkemiz de lise eğitimlerini tamamlayan öğrencilere sınavsız kayıt olanakları sağlamaktadır.

Aynı zamanda yabancı dil konusunda sağlanan destekler ve hazırlık eğitimleri de öğrenciler için ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Farklı ülkelerden gelen öğrencilere sunulan burs, yurt, ulaşım ve eğitim destekleri gibi olanaklar da doğal olarak yurtdışında kaliteli bir üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin Rusya üniversitelerine olan ilgilerinin sürekli olarak artmasını sağlamaktadır.

Rusya Üniversiteleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1500 dolardan başlayan senelik eğitim ücretleri ve aynı zamanda bütçe sıkıntısı çeken kişilere sunulan tam veya yarım zamanlı çalışma olanakları öğrencilerin ekonomik anlamda rahat bir eğitim hayatı geçirmelerine olanak tanımaktadır. Tüm bunların yanında Rusya üniversitelerinin dünyanın farklı üniversiteleri ile sahip oldukları öğrenci değişim anlaşmaları da öğrencilerin eğitim hayatları boyunca farklı kültürleri yakından tanıma şansı bulmalarını sağlamaktadır.

Kayıt dönemlerin de gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde temin eden tüm lise mezunlarının kayıt olabildikleri Rusya Üniversiteleri halen birçok Türk öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bu ülke de üniversite eğitimi almak isteyen kişiler öncelikle Rusya üniversitelerinin sundukları olanakları ve kayıt seçeneklerini araştırmalıdırlar.

Başa dön tuşu