bilgiyaşam

Rusya’da Yılbaşı Noel Nasıl Kutlanıyor

Yılbaşı veya Noel oldukça önemli bir gün Rusya’da ve bugüne özel hazırlıklar yapılır. Rusya’da mağazalar, alışveriş merkezleri yeni yıla neredeyse 2 ay önceden başlarlar. Birçok evde markette vesaire ışıklandırmalar yılbaşına özel süsler görülür.

Yılbaşı Noel Rusya’da özel gündür

Bu yıl Rusya’da yılbaşı dolayısıyla 10 günlük tatil var. 31 aralık mesai bitiminden sonra tatil resmen başlamış sayılıyor. Yılbaşı akşamı Rusya devlet başkanı televizyonda canlı yayında bir konuşma yapar herkesin yeni yılını kutlar. Konuşmayı dinleyenler şampanya patlatırlar. Hazırlıklar çok önceden başlıyor şehirlerde meydanlar ve özel yerler özellikle yılbaşı için hazırlanıyor. Bunun dışında mağazalar marketler alışveriş merkezleri hemen her mekânda evde hatta yollarda Tramvay kar temizleyen traktörleri dahi ışıklı süslü görebilirsiniz. Sokaklarda çam ağacı ve çam ağaçları için satılan süsler vardır.

Yılbaşı Noel için Aile ziyaretleri Evlerde Yılbaşı hazırlığı

Yılbaşı Noel için Aile ziyaretleri Evlerde Yılbaşı hazırlığı

Bunu bir çeşit bayram olarak ta düşünebilirsiniz. Yılbaşı akşamına hazırlıklar sabahtan başlar. Yılbaşına özel yemekler pişirilir, sofrada mutlaka Rus salatası olur ve akşam bütün aile bir arada olur. Hatta aralarında kırgınlık dargınlık olan aile üyeleri veya aile yakınları bugünün hatırına barışırlar. Yeni yıla girmeden yemekler içkiler sofradan eksik olmaz. Ortam sürekli neşelidir ve aile içinde hediyeler verilir bunu herkes yapmasa dahi. Rusya’da birine hediye vermek o kişiyi önemsediğinizin göstergesi gibidir.

Barlarda Kulüp veya eğlence mekanları

Geceyi dışarda eğlence mekanlarında geçiren ailelerde vardır. Bunun dışında şehirde geçici bulunan, yalnız veya aile üyelerinden uzak yaşayanlar gece mekanlarında eğlenceyi tercih edebiliyorlar. Gece mekanları her ne kadar ışıltılı kalabalık ve çekici olsa dahi ev ortamı kadar neşeli ve sıcak değildir. Gece mekanları elini kolunu sallayan veya önceden yer ayırtan kim olduğu belirsiz kişilerle dolup taşıyor. Normal günlerde gece mekanlarında içkiler su gibi akıyor bir de yılbaşını düşünün. Gece mekanlarında çok güzel zaman geçirebilir, bekarsanız burada bir bayan arkadaş bulma şansınız çoktur ama içkiyi fazla alan kafayı bulan bir sarhoş bütün gecenizi mahvedebilir.

Caddelerde Yılbaşı Kutlaması

Her şehirde bir yılbaşı kutlaması için bir cadde vardır ve yeni yıla girmeye yaklaşık 1 saat kala insanlar bu kutlama yapılacak caddeye gelmeye başlarlar ve yeni yıla dakikalar kala kutlama yapılan caddeyi adeta tıka basa doldururlar. Yeni yıla çığlıklar havai fişek gösterileri ile girerler.  Hava fişek gösteri ve sesleri sabaha kadar gelir. Yılbaşı sabahı caddeler sokaklar çok sakindir. Azda içkinin tozunu kaçıran sallanarak evin yolunu tutan kişilerde görebilirsiniz.

Başa dön tuşu