Rusya gezilecek yerler

Rusya’nın Yekaterinburg Şehrinde Gezmek 8 Neden

Yekaterinburg’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

Rusya’nın dördüncü büyük şehri Yakaterinburg, kültürel etkinliklerle dolu, mimarisi, heykelleri ve restoranları ile göz dolduran ve canlı ve keyifli bir şehirdir. Önemli tarihi yerler ve binaların yanı sıra canlı bir gece hayatı olanaklarına sahip olan Yekaterinburg, Rusya’da gezilecek yerler açısından zengin bir çeşitlilik sunan şehirler arasındadır. Bu güzel şehirdeki en popüler, en keyifli ve en fazla talep gören mekan ve aktiviteleri belirleyerek sizler için bir yapılacaklar listesi hazırladık:

  • Eşsiz Bir Yemek Deneyimi

Hangi ülkeye gidersek gidelim, unutmayacağımız bir şey vardır ki o da o ülkenin ve yörenin mutfak lezzetlerini denemek. Rusya, birçok kişi için bir zevk olan yemek yeme kültürünü en özenli sunan ve keyifli hale getiren ülkeler arasında. Özellikle şehir merkezlerinde ve turistik alanlarda bulunan restaurantlar ise, sadece karın doyurmak değil, yemek yeme ihtiyacınızı bir zevke ve bir nevi keyif alınacak bir aktiviteye dönüştürmek üzerine hizmet vermekte…

İşte  Vysotsky kulesinde bulunan Vertikal, tam da bu bahsettiğimiz restaurantlardan bir tanesi… 51. kattaki seyir katının hemen altında bulunan, hem öğle hem de akşam yemeklerinde canlı müzik ziyafeti veren, Rus, Avrupa ve Asya mutfağı sunan bir yer Vertikal Restaurant… Fakat bu keyifli atmosferden faydalanmak için illa da yemek yemeniz gerekmiyor.

Sadece kahve ve bir içki içmek için de tereddüt etmeden gidebileceğiniz, her daim açık bir mekan. Bol güneş alan bir mekanda manzaranın tadını çıkarmak ve biraz kafa dağıtmak için gidebileceğiniz şık bir restauran. Göz alıcı avizelerle süslenmiş ve lüks bir hava yansıtan bir iç tasarıma sahip bu mekana gitmek istediğinizde şık giyinmeniz ve önceden rezervasyon yapmanız tavsiye ediliyor.

  • Red Line Yürüyüşü İle Şehri Keşfedin

Yekaterinburg Red Line Yürüyüş Turu, şehrin dikkat çeken yapılarına, sunduğu en iyi manzaralara, tarihi yerlere ve görülmeye değer ilginç yapılara uğrayan 5,5 kilometrelik bir rotadır. 1905 Meydanı’ndan başlar ve Rabochaya Molodezh setine doğru devam eder. Yürüyüş boyunca halka açık bir çok alan, heykeller ve anıtlar, Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu dahil birbirinden keyifli yapı ile tanışma ve kaliteli vakit geçirme şansı yakalarsınız.

  • Teknoloji Meraklıları İçin Klavye Anıtı

Iset Nehri kıyısı boyunca, teknolojiyi ve bilgisayarları simgeleyen ve dünyada nadir görülmüş bir kamu sanatı eseridir. İlginç bir fikir olduğuun söylemeden edemeyeceğiz. Heykel ve benzeri yapıların genellikle eski tarihe özel kimseler ve objeler simgelediğini düşünürsek, günümüz teknolojisine özel bir objeyi, yani bilgisayar klavyesi gibi çağın en önemli icatlarından olan bir ürünü heykelleştirmek gerçekten dikkat çekici. Bundan yüzyıllar sonra, eğer bozulmadan kalırsa, daha da dikkat çekici olacağına eminiz. Ekim 2005’te sanatçı Anatoly Vyatkin tarafından yaratılan Klavye Anıtı, büyük boyutlu Q klavye gibi görünecek şekilde yerleştirilmiş taşlardan oluşuyor. Her biri 50 kg’ın üzerinde ağırlığa sahip yaklaşık 100 taş bloktan oluşan bu benzersiz yapı, tam tamına 16 metre genişliğinde.

  • Pelmeni Club : Nefis Lezzetler Denerken Eğlenmenin Çok Keyifli Bir Yolu

Yekaterinburg’da yapılacaklar listemize oldukça keyifli ve her yerde rastlayamayacağınız bir aktivite önerisi ile devam ediyoruz. Pelmeni Club, küçük ve şirin restorandır. Rusya’ya ve Yekaterinburg’a özel yerel malzemeler ve özel tatlar kullanarak çok çeşitli tatlı ve tuzlu Rus tarzı köfte sunmaktadır ve müşterilerine kendi yemeklerini yapma fırsatı vererek bu deneyimi daha da zevk alınacak bir noktaya getirmektedir.

İlgilendiğiniz çeşitlere ve damak tadınıza bağlı olarak, tatlınıza kendi dokunuşunuzu katabilir veya kendi hamurunuzu hazırlayabilirsiniz. Ayrıca restoranda çocuk atölyeleri de mevcuttur ve tüm ailenin hoş saatler geçirmesi için mükemmel bir deneyimdir. Restoran oldukça popüler bir hale gelmiştir. Zaten hem yemek yeme ihtiyacının aynı zamanda karşılandığı, hem bir aktivite niteliğinde olması hem de hesaplı fiyatlarıyla dikkat çekmemesi mümkün olmasa gerek…

  • Victory Park’ta Temiz Havanın Tadını Çıkarın

Sanıyoruz büyük ve kalabalık şehirlerde park ve yeşil alanlara duyulan ihtiyacın önemini kimse inkar edemez. İş trafiğinde, kalabalık koşuşturmalarda ya da sadece stresli veya kötü geçen bir günün sonrasında çok uzaklara gitmeden ihtiyaç halinde kaçabileceğimiz ve kafa dinleyip rahatlayabileceğimiz bir yer olması dünyalara değer… İşte Victory Park, şehir merkezinin yakınında, sizi şehrin gidişatından uzaklaştırabilecek nitelikte, ormanlıklarla dolu mükemmel güzellikte bir alandır. Victory Park, istenirse 1 saatliğine oturup sessizliğin tadını çıkartılacak, istenirse her yerine yerleştirilmiş barbekü alanlarıyla piknik yapabilmenizi sağlayacak, Rusya’da yaşamı keyifli kılan kaçış noktalarından bir tanesi. Hatta istenirse kiralanabilecek küçük çardaklar bile bulunmaktadır. Park’ta ata binebilir, bisiklet kiralayabilir ya da sadece birbirinden güzel ağaçların arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun dışında, yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamanız için klasik Rus yemekleri sunan şirin ve şık bir kafe de bulunmaktadır. Çocuklar için ise paintball tesisleri ve trambolinler bulunuyor.

  • Vysotsky Gözlem Yeri

Vysotsky gözlem yeri, Yekaterinburg’un eşsiz ve silüetine göz alabildiğince bakabilir, yapılarını, dokularını bir de uzaktan izleyip gözden kaçırdığınız detayları farkedebilirsiniz. Bir şehri uzaktan bir bütün olarak görmek, o şehri hatırlamanın en güzel yolu olsa gerek…

  • Church on the Blood – Kanlı Kilise

Yekaterinburg sokakları da bir çok Rus şehri gibi tarih ve tarihi izler ile doludur. Rusya’da yaşamak isteyen ya da turist olarak gelenlerin farkedeceği gibi, Rusya buram buram tarih ve mücadele kokar. Church on the Blood Kilisesi de duyulmaya ve görülmeye değer bir hikaye barındırır içinde… Bilinene göre; 16 Temmuz 1918 gecesi Bolşevikler, Çar II. Nicholas’ı, eşi ve beş çocuğunu Bolşevik Devrimi sırasında Rus bir mühendisin evinin bodrumunda infaz ederler ve Rus imparatorluk soyundan gelen Lenin’in gücünü daha da sağlamlaştırdılar. Ev 1977’de yıkılır. Sonrasında orda bulunan görkemli “Kanlı Kilise”, ilginç bir müze ve söz konusu ailenin anıtı olarak kalır. Bizans tarzı mimarinin etkileyici bir örneği olan kilise, altın tepeli kubbelerle süslenmiş ve Rusya’da yaptırılan en pahalı dini ikonu içerdiği söyleniyor. Hikayesinden de anlaşıldığı gibi, hikayesinde hüzün barındıran bu Kanlı Kilise, şehrin gözde yapılarından ve değerlerinden sayılıyor.

  • Yekaterinburg Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’nda Mutlaka En Az Bir Gösteri Ve Konser İzleyin

Yekaterinburg’da gezilecek yerler saymakla bitmiyor! Özellikle sanat düşkünü biriyseniz, vakit geçirecek aktivite bulmakta kesinlikle sıkıntı yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Rusya’nın Klasisizm anlayışına uygun olarak tasarrlanmış olan Yekaterinburg Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu, Rusya’nın en eski ve en zengin opera tiyatrolarından biridir. 1800’lerin sonlarından beri opera ve bale sahnelenen bu gösterişli yapı, şehrin şüphesiz en eski binalarından biri ünvanını taşımaktadır. Rusya’nın ünlü sanatçılarının can verdiği bu opera ve tiyatro binası, turistler kadar yerli halkın da gözdesi durumunda…

Başa dön tuşu