Rusya vize vatandaşlıkRusya'da çalışma

RVP Testi Nasıl Yapılıyor Rusya’da RVP Testi Hakkında Detaylar

RVP dil testi Rusya’da yaşayan herkesin bildiği bir konudur. Rusya’ya kolaylıklı aile vizesi veya geçici vizeyle gelen ve Rusya’da bir sebeple kalan kişilerin RVP dil testine girmeleri gereklidir. Bu testlerin yapıldığı küçük ofis tarzı yerler her şehirde birçok yerde bulunur. Öncelikle RVP testi için randevu almanız ve ödeme 4800 Ruble ödeme yapmanız gerekir. Randevu işlemleri tamamlanınca test esnasında sorulacaklara çalışmanız için gerekli bilgi yazılı olarak verilir. Buna çalışırsınız dilerseniz 1 hafta dilerseniz 1 sonra teste girin.

RVP testi adım adım aşamalar

Test merkezine gittiğinizde pasaport, pasaportun çevirisi ve kayıt esnasında size verilen evrakla gidin. İlk adım test merkezine gittiğinizde testin başlangıcı gibisine düşünebilirsiniz adınız sorulur mutlaka soyadınız ile birlikte cevap verin. Nereden geldiğiniz sorulur Rusça Турция – Turtsiya olarak kısa cevap verebilirsiniz, son olarak neden geldiğiniz sorulur kısaca RVP diyebilirsiniz.

  • Önünüze tıpkı iş başvurusuna gitmişsiniz gibi bir belge konur ve bunu doldurmanız istenir çok basittir isim soy isim kime hitaben vesaire zaten yardımcı oluyorlar. Bunun dışında elle yazılmış bir metin genelde arkadaştan veya işten bahseder gibisine biri Rusça el yazısı eğer anlamadıysanız normal klavye Rusçası gibisine metin gösterilir ve yazmanız istenir.

RVP testi 3 bölümden oluşur.

  • İlk olarak bir mağazaya gidiyor örneğin telefon alacaksınız selam verip telefon satın almak istediğinizi söylüyorsunuz, buna karşılık cevap alırsınız hangi model özellik gibisine bunları cevaplamanız gerekir.
  • İkinci kısım evliyseniz aileniz hakkında soru sorulur eğer evliyseniz ailenizin kaç kişiden oluştuğunu yaşlarını ve isimlerini söylemeniz yeterli. Nerede yaşadığınız sorulur yaşadığınız şehrin ismini söylemeniz yeterli, anne baba hakkında sorulur, isimleri, ne iş yaptıkları ve yaşları hakkında bilgi vermeniz yeterli. Son olarak izin günlerinizde ne yaptığınız sorulur, basitçe pikniğe gideriz çocukla oynarız arkadaşlarla buluşuruz, misafirliğe gideriz gibisine bir birkaç cümle söylemeniz yeterli.
  • 3 kısım sabah kaç uyanırsınız, kahvaltıyı nerede yaparsınız, mesleğiniz, çalışma saatleriniz işten sonrası gibi detaylardır.

Tüm bunlar gözünüzü korkutmasın çünkü örnek sorularla cevapları veriyorlar sadece üzerinde biraz değişiklik yapmanız gerekir. İlk kısım RVP test merkezinde testi yapan kişi tarafından sorulur, ikinci kısım bilgisayardan ses kaydıyla sorulur ve üçüncü kısım yazılı size ne hakkında konuşmanız gerektiği hakkında kısa bilgi verir. Bu sırasıyla sabah kaçta uyanırsınız, kahvaltı, işiniz, çalışma saatleri ve işten sonrası yaptıklarınız gibisinedir. Üçüncü kısımda size verilen kağıttaki notlar için 2 dakika süre verilir. Yapmanız gereken üzerinde düşünmek hatırlamaktır. Sürenin dolmasına yakın karşınızdaki kişi hazır olup olmadığınızı sorar hazırım derseniz yapmanız gereken kağıttaki nota 5 saniye kadar bakmak ve konuşmak girdiğim sınavda üçüncü kısımda 5 madde vardı zaten önceden çalıştığım ezberlediğim için cevap vermekte hiç zorlanmıyorsunuz.

Bu sınav için bir hafta çalışmak yeterli yapmanız gereken size verilen örnek test içeriği üzerinde biraz değişiklik yapmaktır. Örneğin Anne ve babanız hakkında sorulur Anne çalışmıyordur ev hanımı veya baba için mühendis bunu çiftçi veya farklı bir meslekle değiştirebilirsiniz.  Test sonucu birkaç gün içinde geliyor.

Kafanıza takılanları yorum yaparak veya sitede konu açarak sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu