Rusya gezilecek yerler

Sankt-Peterburg Gezilecek Yerler

Sankt-Peterburg eğitim hayatı, üniversiteleri veya Sankt-Peterburg günlük yaşamı hakkında birçok bilgiyi bulabileceğiniz yazımız şehri tanımanız konusunda size yardımcı olacaktır. 6 milyonu aşan nüfusu ile Rusya’nın 2nci Avrupa’nın ise 6ncı 4ncü büyük şehri olan Sankt-Peterburg her yönü ile tarih kokan bir şehirdir. Bu sebeple tarih meraklıları için her zaman uğrak adreslerden biri olmuştur. Baltık denizi kıyısında ve neva nehri üzerinde yer alan 42 adadan meydan gelen şehir başkent Moskova’ya 715 km uzaklıkta yer alır.  

Sankt Peterburg Gezilecek Yerler

Sankt-Peterburg gezilecek yerler arasında özellikle Peterhof Sarayı, Hermitage Müzesi, St. Petersburg Cami, Peter ve Paul Kalesi, Amirallik Binası, Mikhailovsky ( St.Michael) Kalesi, Xandr Nevskiy Manastırı ve Aziz Isaac Katedrali  ön plana çıkar. Tüm bunların yanında 306 adet müzesi ile dünyada en çok müze barındıran şehirdir.

Peterhof Sarayı Sankt Peterburg Gezilecek Yerler

Peterhof Sarayı

300 yıllık bir geçmişi olan ve muhteşem mimarisi ile hemen dikkatleri çeken bu saray 650 hektarlık dev bir alana yayılmıştır. Havuzları, bahçeleri, heykelleri ve dünya da eşi olmayan çeşmeleri ile insanları adeta büyüleyen bu yapı Unesco dünya mirası listesin de yer alır. Şehre gelen kişilerin mutlaka görmeleri gereken saraya özellikle ikinci dünya savaşı dönemlerin de çok ciddi hasar alsa da yine de yapılan onarım çalışmaları ile orijinal haline döndürülmüştür.

Hermitage Müzesi Peterhof Sarayı Sankt Peterburg Gezilecek Yerler

Hermitage Müzesi

1754 yılında Büyük Katerina tarafından kurulan ve 1852 yılında halka açılan müze halen dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden biridir. Toplamda 3 milyondan fazla eserin sergilendiği müze aynı zamanda dünyanın en büyük resim koleksiyonuna ev sahipliği yapar. Birçok saray ve yerleşkeden meydana gelen yapı dış görünümü ile dikkatleri çekmektedir. Rus hükümdarlarının hem saray hem de müze olarak kullandıkları bu yapıyı ziyaret etmek isteyen kişiler kendilerini bir anda tarihin içinde bulacaklar ve özellikle Rusya tarihine başka bir gözden bakacaklardır.

St. Petersburg Cami sankt peterburg gezilecek yerler

St. Petersburg Cami

1913 yılında yapılan ve o dönem Avrupa’nın en büyük camisi olan St. Petersburg Cami muhteşem mimarisi ile hemen dikkat çeker. 49 metre yüksekliğinde ki iki minaresi ve 39 metre yüksekliğinde ki turkuaz renkli çinilerle süslü kubbesi görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Tatar camii olarak da bilinen yapı da aynı anda 5000 kişi ibadet edebilmektedir. 

Peter ve Paul Kalesi St. Petersburg Cami sankt peterburg gezilecek yerler

Peter ve Paul Kalesi

Çar büyük Petro tarafından Neva Nehri kenarında yapılan kule o zamanlar kurulması planlanan büyük şehrin ilk adımı niteliğindedir. Yüksekliği ve dış görünümü ile şehrin simgelerinde biri olmayı hak etmektedir. Alman ve İtalyan mühendislerin inşa ettikleri yapı tarih boyunca hiç savaş görmediği için herhangi bir zarar görmemiş ve bu sebeple de orjinalliğini her zaman korumuştur. 

Amirallik Binası sankt peterburg gezilecek yerler

Amirallik Binası

Şehrin en önemli yapılarından biri olan Amirallik binası 1706 yılında Çar 1nci Petro tarafından inşa edilmiştir. Halen Rusya Deniz Kuvvetlerinin karargâhı olarak kullanılmaktadır. Şehre gelen kişilerin mutlaka görmeleri gereken ve görülmesi tavsiye edilen yerlerden biridir.

Mikhailovsky ( St.Michael) Kalesi sankt peterburg rusya gezilecek yerler

Mikhailovsky ( St.Michael) Kalesi

18nci yüzyılda inşasına başlanan ve ilk zamanlar Rus imparatoruna ev sahipliği yapması düşünülen yapı daha sonra ki zamanlar da müze ve sergi amaçlı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yapının içinde Rus tarihine damga vurmuş birçok önemli şahsiyetin figürleri, eserleri ve aynı zamanda heykeller yer almaktadır. Şehrin merkezin de yer almasından dolayı ulaşım da kolaydır. 

Aleksandr Nevsky Manastırı sankt peterburg rusya gezilecek yerler

Aleksandr Nevsky Manastırı

1710 yılında yapılan yapı her anlamda tam bir ortodosk manastırıdır. Hatta 1797 yılında larva seviyesine yükseltilmiş ve bu alanda en önemli üçüncü larva ünvanını almıştır. Yapının içinde iki adet duyuru kulesi ile bir de kilise yer almaktadır.

Aziz Isaac Katedrali sankt peterburg rusya gezilecek yerler

Aziz Isaac Katedrali 

4000 metrekarelik bir alana kurulu olan bu muhteşem yapı 101 metre yüksekliğe sahiptir. Dünyanın en büyük 5 kubbesinden birine sahip olan yapı altın, bronz, malahit, sır ve daha birçok değerli taş ile süslenmiştir. Bu sebeple özellikle iç kısmı görenleri büyüler ve kendine hayran bırakır. 562 basamaklı bir merdiven ile çıkılan gözetim platformuna çıkan kişiler şehrin en güzel panoramik manzarası ile karşılaşırlar.

Sankt-Peterburg Üniversiteleri

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin için en çok önerilen yerlerden biri olan Sankt-Peterburg 40’tan fazla üniversiteye sahiptir. Bu sebeple her sene dünyanın dört bir yanından öğrenciler sürekli olarak bu şehre gelerek mimarlıktan denizciliğe kadar birçok farklı bölüm de eğitim almaktadırlar. Özellikle Türk öğrencilere tanınan sınavsız kayıt olanakları da ülkemizde ki öğrencilerin ilgilerini çekmeye devam etmektedir. 

SanktPeterburg Eğitim Ücretleri

Sankt-Peterburg üniversitelerin de eğitim almak isteyen kişiler 3500 dolardan başlayan senelik ücretler ile istedikleri bölümler de eğitim alabilirler. Bunun yanında 1500 dolardan başlayan fiyatlar ile sunulan hazırlık sınıfı seçenekleri ile dil sorunlarını da sorunsuz bir şekilde çözebilirler. Şehir tam bir öğrenci şehri olduğu için konaklamadan ulaşıma kadar öğrencilere büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu sebeple günlük yaşam konusunda öğrencileri ciddi maliyetler beklememektedir.

Sankt-Peterburg Ulaşım

Ülkemizden sürekli olarak seferler düzenlenmesi ile Türkiye – Sankt-Peterburg arası ulaşım oldukça hızlı ve kolaydır. Şehir içinde çok yaygın olarak kullanılan tren, metre ve tramvay hatları ile birlikte sürekli olarak düzenlenen otobüs, troleybüs ve minibüs seferleri de şehir içinde ulaşımı oldukça kolaylaştırmaktadır. 

Sankt-Peterburg Eğlence Hayatı

Özellikle genç nüfusun çok fazla olması ve aynı zamanda şehir genelinde 100.000’den fazla öğrenci olması doğal olarak şehir eğlence hayatının da oldukça hareketli olmasını sağlamaktadır. Şehrin birçok yerinde yer alan eğlence mekânları farklı eğlence tarzına sahip insanların zamanlarını keyifli bir şekilde geçirmelerini sağlamaktadır. Gelişmiş ve modern bir şehir olması sebebi ile doğal olarak Sankt-Peterburg eğlence hayatı da bu özelliğini yansıtmaktadır. Özellikle şık gece kulüpleri, kafeteryaları, diskoları ve barları ile şehrin her yerinde insanların stres atabilecekleri yerler bulmaları mümkündür.

Sankt-Peterburg Otelleri

Rusya’nın ve Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Sankt-Peterburg doğal olarak otel ve konaklama hizmetleri konusunda da son derece gelişmiş bir şehirdir. Şehrin farklı yerlerin de kurulan farklı özelliklere sahip oteller insanların en rahat şekilde konaklamalarını sağlarken aynı zamanda her bütçeye de hitap eden seçenekler sunmaktadırlar. Otel, motel veya pansiyon gibi seçeneklerin oldukça bol olduğu şehir de dünyaca ünlü otel zincirlerinin de şubeleri yer almaktadır. Sankt-Peterburg otellerin de günlük 50 dolardan 1000 dolara varan ücretler ile konaklama hizmetleri alınabilir.

SanktPeterburg Uçak Seferleri ve Uçak Bileti Fiyatları

Ülkemizden düzenli olarak uçak seferleri düzenlenen Sankt-Peterburg uluslar arası bir havaalanına sahiptir. Bu da şehri ziyaret etmek isteyen kişilerin işlerini kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda ulaşım konusunda hiçbir şekilde sorun yaşamamalarını sağlar. Döneme de bağlı olarak 250 dolar ile 750 dolar arasında değişen uçak bileti fiyatları ile ekonomik şartlar da seyahat planları yapılabilir.

Siz de Rusya Sankt-Peterburg’da yaşam konusunda ki deneyimleri veya bilgilerinizi başka kişiler ile paylaşmak için bu konunun altına yorum yapabilirsiniz. Aynı zamanda sitemiz de yer alan soru cevap sayfamızdan da merak ettiğiniz soruların yanıtlarını kolayca bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu