Rusya'da eğitim

Türk Öğrenciler İçin Rusya’da Yaşam Şartları

Rusya’da eğitim almak isteyen Türk öğrenciler özellikle kendilerini bekleyen yaşam şartları hakkında detaylı araştırmalar yapmalıdırlar. Uzun süre yaşamak zorunda kalacakları bu ülkeye alışma konusunda sorun yaşamak istemeyen kişiler için bu bilgiler çok önemli olacaktır. Oldukça hareketli ve modern bir yaşam tarzına sahip olan Rusya şehirleri öğrencilerin tüm zamanlarını en verimli şekilde değerlendirebilecekleri yerlerdir.

Sosyal olanakların çok geniş olması, sanat, spor, gezi veya benzeri etkinliklerin çok yaygın bir şekilde yer alması ve aynı zamanda üniversite kampüslerinin olanaklarının da oldukça fazla olması öğrencilerin eğitim hayatları boyunca kendilerini farklı alanlarda da geliştirmelerini sağlayabilir.

Rusya’da eğitim alan öğrenciler eğitim dışında kalan zamanlar da tam veya yarım zamanlı çalışma olanakları da bulabilirler. Konaklama, ulaşım, gıda alışverişi veya sosyal giderler konusunda da bütçeleri zorlamayan Rusya şehirlerin de eğitim alan öğrenciler tüm dikkatlerini eğitimlerine verebilirler.

Özellikle dil konusunda zorluk çekmemeleri için kendilerine sağlanan hazırlık sınıfı ve dil desteği gibi olanaklar günlük yaşamlarını da zorlanmadan geçirebilmelerine olanak tanır. Gelişmiş ve modern şehirler de farklı ülkelerden gelen kişiler ile bir arada alacakları eğitimler ile kendilerini mesleki anlamda tam olarak geliştiren öğrenciler aynı zamanda farklı kültürleri tanımış olma ayrıcalığını da yakalayabilirler.

Rusya’da Eğitim Almak İçin Yapılması Gerekenler

Ülkemiz de bulunan YÖK kurumunun direk denklik verdiği birçok üniversitenin bulunduğu Rusya ülkemiz de yurtdışında eğitim almak isteyen kişilere en çok önerilen ülkelerin başında gelir. Ancak bu ülke de eğitim almak isteyen kişilerin yapmaları gereken önemli işlemler vardır. Bu konuda hata yapmak istemeyen kişiler yurtdışı eğitim danışmanlığı firmalarından destek alabilirler. Rusya’da üniversite eğitim almak isteyen kişiler şu adımları izledikleri takdirde hayallerini kurdukları eğitim hayatına ilk adımlarını atabilirler;

  • Üniversite seçimi yapmak ve ilgili üniversitenin kontenjan bilgilerini öğrenmek
  • Üniversitelerin kayıt tarihlerini öğrenmek
  • Kayıt işlemleri için gerekli evrakları zamanında temin etmek
  • Vize işlemlerini tamamlamak
  • Aracı kurum veya kişilerin yardımı ile konaklama işlemlerini tamamlamak

Başa dön tuşu