soru

Türk-Rus evliliğinden doğan çocuğun rusyadan çifte vatandaş olması

Merhabalar,
Ben Türk-Rus evliliğinden doğmuş 28 yaşında türk vatandaşlığı olan biriyim. Rusyanın da getirmiş olduğu kolaylıklardan sonra Rus vatandaşlığı alıp çifte vatandaş olmak istiyorum. Ancak hangi yolları izlemem gerekiyor hiçbir yerde bulamadım. Sizin ”Rus Vatandaşlığı Türkiye’de Doğan Bebekler İçin Rus Vatandaşlığı Alma” yazınızda anlattığınızı uygulayamıyorum çünkü annem ve babam ayrı, bir de yaşım 28. Benim de normal vatandaşlar gibi geçici oturum izni alıp belli bir süre rusyada ikamet ettikten sonra mı başvurmam gerekiyor ? yoksa zaten annem rus olduğu için bu konuda daha kolay bir yol izleyebilir miyim ?

Umarım bilginiz vardır ve cevap atarsınız. Yıllardır hiçbir şekilde bu sorunumu çözemedim.

2 Yorum

  1. Rus Türk evliliğinden Türkiye’de doğan çocuklar vatandaşlık oldukça kolay. Ancak yaş itibari ile Rusya’da belirli bir süre yaşamanız gerekmektedir. Rusya’da bulunan Anne veya baba bağlantı kurup normal vizeyle gidip daha sonra uzun süreli vize başvuru yapabilirsiniz. Bir arkadaşım evlilik amaçlı Rusyada yaşamaya karar verdi ve izlediği yol buydu. Emin olmamakla birlikte özetle anne veya babadan dolayı normal kişilere kıyasla daha kolay vatandaşlık alabilirsiniz.

  2. Merhaba anne veya babanız hangisi Rus vatandaşı ise bunu doğrulamanız gerekir Rus vatandaşı ebeveynin bilgileri doğum belgesi gibi. bunun dışında konsolosluktan gerekli evrakların listesini hazırlayıp önce kolaylıklı vize sonrasında Rusya’da uzun süreli oturum alabilirsiniz. Bu konu hakkında daha araştırma yapmıştım konsolosluk ile konuşun yapmanız gerekeni öğrenebilirsiniz.

Başa dön tuşu