Rusya gezilecek yerler

Ufa Rusya Gezilecek 9 Harika Yer Yaşam ve Eğitim

Ufa Rusya’nın yaşam kalitesi en yüksek olan şehirlerinden biridir. Bu sebeple eğitim veya yaşam için ideal bir seçimdir. Ufa’da yaşam, Ufa’da eğitim almak veya Ufa gezilecek yerler hakkında merak ettiğiniz bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ufa Rusya Gezilecek Yerler Yaşam ve Eğitim

1500’lü yıllar da kurulan ve eşsiz bir lojistik konuma sahip olan Ufa şehri Rusya’nın her anlamda en önemli şehirlerinden biridir. Ortalama 1.3 milyona yaklaşan nüfusun da Türkler önemli bir orana sahiptirler. Şehir son derece modern bir şekilde planlanmıştır ve aynı zamanda insanların her anlamda ihtiyaçlarının karşılanabildiği bir yerdir. Rusya’nın Avrupa bölümünü bağlayan demiryolun da ev sahipliği yapan Ufa Urallardan Sibirya’ya kadar uzanan geniş bir alana sahiptir. Ufa gezilecek yerler arasında ön plana çıkan ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ise şu seçenekler ön plana çıkmaktadır;

  1. Ufa Komarov Camisi: Oldukça yoğun bir Müslüman nüfusa sahip olan şehir de Müslümanların en çok tercih ettikleri camilerden biri olan Komarov Camisi 100 yıldan daha eski bir geçmişe sahiptir. Alışılmış cami mimarisinden farklı bir tarza sahip olmasından dolayı mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır.
  2. Ulusal Müze: 120 binden fazla eserin sergilendiği müze şehrin ve ülkenin tarihine ışık tutan yapılardan biridir. Şehre gelen herkesin görmek istediği bu müze de özellikle Ufa şehrine ait olan yüzlerce yıllık eserler yer almaktadır.
  3. Ufa Botanik Bahçesi: Şehir planlamacılarının çok titiz bir şekilde hazırladıkları bu alan birçok farklı bitkiye ve aynı zamanda hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Şehri akciğerleri olarak görülen botanik bahçesi şehir halkının da günlük streslerini yenebilmek ve nefes alabilmek için kullandıkları bir alandır.
  4. Salavat Yulaev Heykeli: Şehre hakim bir tepe de konumlandırılan heykel hem şehri izlemek hem de hatıra fotoğrafları çektirmek isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Şehrin liderlerinden biri için yapılan anıt neredeyse şehrin her noktasından görülebilmektedir.
  5. Ufa Opera ve Bale Tiyatrosu: Şehrin tarihi yapılarından biri olan yapı sürekli olarak farklı kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Yapılan restorasyon çalışmalarından sonra daha modern bir hale getirilse de halen eski tarihi havasını korumaktadır. 
  6. Ufa Arena: Şehrin en büyük ve en modern gösteri merkezi olan Ufa arena özellikle buz hokeyi veya benzeri spor dalların da ki müsabakalar için kullanılmaktadır. İnsan da heyecan uyandıran atmosferi ile spor severlerin en uğrak adresleri arasında yer alır.
  7. Zafer Parkı: Ufa şehrinde yeşil alan ve sakinlik arayan kişiler için mükemmel bir seçenektir. Özellikle görkemli zafer heykelinin altında zaman geçirmek ve dinlenmek isteyen kişiler sürekli olarak bu parkı ziyaret etmektedirler.
  8. 7 Kız Çeşmesi: Ufa tarihi için önemli yerlerden biri olan 7 kız çeşmesi boş zamanlarını kendilerine zaman ayırarak ve dinlenerek geçirmek isteyen kişiler için akıllara gelen ilk seçeneklerden biridir. Özellikle sessiz ve sakin bir çevreye sahip olması sebebi ile şehir halkının da sıklıkla tercih ettikleri yerlerden biridir.
  9. Ufa Dostluk Anıtı: Ufa şehrinde bulunan gölün hemen kenarında yer alan anıt hem şehri yüksek bir tepeden izlemek hem de resim çektirmek isteyen kişilerin sık sık ziyaret ettikleri yerler arasında yer alır. Buradan şehrin birçok yerine tepeden bakma ve izleme şansı bulunabilir.

Ufa Eğitim Hayatı

Ufa’da eğitim almak isteyen kişiler 30’dan fazla üniversite arasından seçimlerini yaparak kayıtlarını yaptırabilirler. Ancak bunların sadece 4 tanesi Türk ve yabancı öğrenci kabul etmektedir. Bu üniversiteler ise Başkir Devlet Üniversitesi, Başkir Tarım Üniversitesi, Ufa Devlet Petrol Teknik Üniversitesi ve Ufa Devlet Havacılık Teknik Üniversitesidir. Şehir de öğrencilerin zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmeleri ve kendilerini birçok farklı alanda geliştirmeleri için gerekli tüm detaylar düşünülmüştür. Gelişmiş bir eğitim sistemine sahip olan Rusya’da eğitim almak için tercih edilecek en doğru seçeneklerden biri olarak görülen Ufa halen 7000 – 10000 arası yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Ufa Gece Hayatı

Hem şık hem de kaliteli eğlence mekânlarına sahip olan Ufa şehrinde insanlar günün her saatinde kendilerine göre bir eğlence bulabilirler. Özellikle hareketli gecelerin yaşandığı gece kulüpleri ile de ünlü olan şehrin farklı yerlerine yer alan bu mekânlar da eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürmektedir.

Ufa Otelleri ve Otel Fiyatları

İnsanlara her anlamda kaliteli bir yaşam sunan Ufa şehrinde özellikle oteller de konaklama hizmetleri almak isteyen kişiler içinde tüm detaylar düşünülmüştür. 50 dolar ile 500 dolar arasında verdikleri hizmetler ile ziyaretçilerinin konforlu bir şekilde konaklamalarını sağlayabilen Ufa otelleri herkesin beklentilerini karşılayacak özellikler de hizmetler vermektedir.

Rusya’da yaşam veya Ufa’da yaşam gibi konular hakkında araştırmalar yapıyorsanız siz de bu yazının altına bırakacağınız yorumlar ile bilgileri olan kişilerden bilgiler alabilir veya deneyimlerinizi başka kişiler ile paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda soru cevap sayfamız da insanlara sorular sorarak merak ettiğiniz yanıtları kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Başa dön tuşu